Dobré zprávy i pro Česko: v německé ekonomice dál panuje optimismus

feedback-1977987_1280

V německé ekonomice nadále panuje velmi dobrá nálada. I když předběžný index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) minulý týden poklesl (s ohledem na problémy se subdodávkami komplikujících výrobu v některých oborech), květnové údaje Institutu pro ekonomický výzkumu Ifo dopadly výborně. Celkový index se opět zvýšil, a to jak díky příznivějšímu hodnocení současné situace, tak i pozitivním očekáváním firem.

„Očekávání firem jsou dokonce na více než desetiletém maximu, což svědčí příznivých vyhlídkách německé ekonomiky v nadcházejících postkovidových časech. Jediná korekce, ke které v posledním měsíci došlo, se týká průmyslu, kde se optimistický výhled mírně zchladil pravděpodobně v důsledku nutnosti vyrovnávat se se třemi základními problémy, které trápí mimochodem průmysl i v ČR,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

„Květnový Ifo index se vyšplhal na dvouleté maximum. Stejně jako konjunkturální průzkum v ČR hlásí i Ifo index zlepšení nálady napříč různými odvětvími. Složka indexu hodnotící podnikatelské klima se dostala na 99,2 bodů (v dubnu 96,6) a je tak nejvýše od května 2019, shrnuje analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Problémem jsou jednak vysoké ceny surovin a energií, komplikovaná mezinárodní doprava a nedostatek zahraničních dílů. „V každém případě na nedostatek zakázek si firmy ani tentokrát nestěžují. Velká očekávání panují naproti tomu ve službách, které věří v návrat k normálu, a to i včetně cestovního ruchu. Celkově Ifo vyznívá ve prospěch brzkého a rychlého oživení ekonomiky, které bude těžit jak z pozitivního vývoje zahraniční poptávky, tak i té domácí – jak ostatně vyplývá z průzkumu v samotném odvětví obchodu,“ dodává Dufek.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat