Do zemí V4 jde z Česka přes 20 % exportu

container-geb7d9d872_1280

V roce 2022 vývoz z Česka do zemí V4 tvořil 20,2% celkového vývozu a zboží ze zemí V4 představovalo 16,3% z celkového dovozu. Celkový obrat se zeměmi V4 tak činil 18,2% z celkového obratu zahraničního obchodu Česka. Bilance se státy V4 byla v roce 2022 kladná v úrovni 135,6 mld. Kč, a to i přesto, že celková bilance zahraničního obchodu Česka měla zápornou hodnotu –204,8 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu Česka se zbožím (do roku 2014 v metodice pohybu zboží přes hranice) byla se státy V4 vždy kladná, a to hlavně zásluhou přebytku salda se Slovenskem, upozorňuje Český statistický úřad.

Bilance s Polskem byla do roku 2011 víceméně vyrovnaná a od roku 2012 je v záporu, přičemž deficit se každým rokem zvětšoval. Bilance s Maďarskem je dlouhodobě v mírném přebytku. V roce 2022 bylo naším největším obchodním
partnerem ze států V4 na straně vývozu Slovensko, které se v celkovém žebříčku zemí, do nichž vyvážíme, nachází na druhém místě po Německu. Třetí pozici zaujímá Polsko, Maďarsko je deváté.

O dekádu dříve, v roce 2012 byl žebříček států podle vývozu stejný s výjimkou Maďarska, které bylo až jedenáctým největším cílem českého exportu. V roce 2002 patřilo druhé místo stále Slovensku, ovšem Polsko bylo až páté, před ním se nacházely
Rakousko a Spojené království. Maďarsko stálo na desáté příčce.

Ve směru dovozu bylo v roce 2022 zboží původem z Polska na třetím místě, zboží původem ze Slovenska na pátém a zboží z Maďarska na jedenáctém. Před deseti lety v roce 2012 zaujímaly dovozy z Polska také třetí pozici, ze Slovenska čtvrtou a z Maďarska
desátou. Ještě o deset let dříve, v roce 2002, si dovoz zboží ze Slovenska držel třetí pořadí, z Polska osmé a z Maďarska čtrnácté.

Země V4 jsou tedy v zahraničním obchodu pro Českou republiku významnými partnery, intenzivní obchodní výměna probíhá hlavně se Slovenskem a s Polskem.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat