Dluhopisy lákají na cukrovou vatu. Mnohdy ale prodávají jen holé špejle

Špatné věci nejsou v dobrých časech tak očividné: kdo plave nahý, se uvidí až v okamžiku odlivu. To teď na vlastní kůži poznali všichni, kteří investovali do směnek Arca Capital či dluhopisů Skupiny C2H vlastnící značky Pietro Filipi a KARA. Úrokové sazby jsou blízko nule, peníze v bance nenesou úrok. Lidé zvyklí spořit na termínovaných vkladech nebo spořících účtech zoufale hledají investice s výnosem, píše ve svém autorském textu úspěšný investor Vladimír Brůna, zakladatel společnosti Golden Gate (jeho text původně vznikl pro server HlídacíPes.org, s jehož svolením jej publikujeme).

Drobní investoři v dluhopisech vidí příležitost přijít si na slušné peníze. Je však třeba mít na paměti, že velikost každého štěstí se měří jeho ztrátou. A že každý svého štěstí strůjcem. Jinými slovy – je jen na vás, zda se dokážete ztrátám vyhnout.

Arca – největší krach za 20 let

Investor by měl být opatrný v případech, jeví-li se nabídka na první pohled velice výhodně. Například pokud je nabízen dluhopis nebo směnka s velmi vysokým výnosem. Vidina osmiprocentního výnosu na směnkách Arca Capital zlákala nejen řadu běžných střadatelů, kterým nabídl směnky jejich finanční poradce, ale i některé úspěšné podnikatele.

Celkem do nich zainvestovalo téměř dva tisíce věřitelů více než 15 miliard. Výsledkem je největší krach od pádu IPB a smutný fakt, že všichni investoři dostanou zpět jen minimum svých peněz.

Arca Capital se zabývala především investováním do nemovitostí a začínajících či oslabených firem. Skupina skupovala nemovitosti i firmy na dluh – financovala je převážně vydáváním směnek s atraktivním úrokem.

Na trhu společnost působila 20 let a směnky dle plánu splácela. V roce 2018 její zakladatel Pavol Krúpa obdržel z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání – medaili Za zásluhy I. stupně.

Vše běželo až do loňského června. Během pandemie koronaviru totiž přišla o financování od bank a směnky s krátkou splatností přestaly stačit na pokrytí závazků. Na tuto agresivní strategii Arca Capital doplatila, dlouhodobé investice nelze financovat úvěrem s krátkou splatností.

Rychlý konec oděvního impéria

U skupiny C2H vlastnící módní značky Pietro Filipi a Kara šel čas mnohem rychleji, stačí sledovat titulky v médiích:

Ve 30 letech ještě nechtěl do důchodu a teď Michal Mička hlásí: S Pietro Filipi a Karou chceme uspět ve světě (www.czechcrunch.cz, 13. 11. 2019)

Konec slev a uvědomělí zákazníci. Majitel Pietro Filipi Michal Mička chce prodávat módu udržitelněji. (Forbers, 24. 7. 2020)

Jak se cítíte, tolik platíte. Pietro Filipi přichází s novým modelem nakupování (Forbes, 10. 9. 2020)

Miliardář Vítek udeřil na Pietro Filipi a Karu kvůli vyklizení prodejen (www.e15.cz, 11. 11. 2020)

Majitel Pietro Filipi se kvůli dluhům zbavil bytového projektu (www.e15.cz, 25. 1. 2021)

Michal Mička zavírá krám. Pietro Filipi a Kara dluží přes 700 milionů korun a zamířily do insolvence (www.czechcrunch.cz, 8. 2. 2021)

Michal Mička po krachu Pietro Filipi a Kary: Do insolvence zřejmě zamíří i značka Etam a skupina C2H (Forbes, 8. 2. 2021).

Chytrému napověz, hloupého kopni

Poslední roky se roztrhl pytel s internetovými platformami, které nabízejí vydávání korporátních dluhopisů. Zejména malé a střední firmy se jejich prostřednictvím snaží získat finanční zdroje pro chod firmy nebo další expanzi.

Investor nákupem dluhopisů získává právo, aby mu emitent dluhopisů splatil jistinu spolu s dohodnutými úroky. Investor tedy dobrovolně přijímá pozici věřitele, zatímco emitent dluhopisů se stává jeho dlužníkem.

Pokud se dlužník dostane do finančních problémů, může dojít nejen k nevyplacení úroků, ale i k nesplacení investované částky. Právě toho jsme nyní svědky v případě Arca Capital, Pietro Filipi a Kary.

Dluhopisy jsou navíc oblíbeným produktem finančních poradců. Protože dluhopis je srozumitelný produkt s dobře odhadnutelným výnosem pro klienta.

Častým argumentem finančních poradců je, že Česká národní banka emisi dluhopisů schválila. Ale pozor! ČNB pouze ověřuje, že prospekt dluhopisové emise splňuje zákonem stanovené formální náležitosti; rozhodně nezkoumá finanční zdraví dlužníka a jeho schopnost splatit dluhy v budoucnu.

Je též dobré vědět, že finanční poradci za prodej některých dluhopisy dostávají provize, nad kterými až zůstává rozum stát. Týká se to třeba realitních fondů, které mají velmi nízký vlastní kapitál.

Často mají dluh úročený nad 6 % ročně, navíc platí velké poplatky za prodej dluhopisů. V čem mají tyto fondy zainvestováno? Většinou v nákupních centrech a kancelářských prostorách, kde kvůli covidu klesly výnosy z nájmu pod pět procent. Jak to dopadne? Chytrému napověz, hloupého kopni.

Někdo tu plave nahý

Takže než uděláte investiční rozhodnutí, pečlivě zvažte, zda máte dostatek informací o dlužníkovi a uvědomujete si všechna rizika spojená s investicí. Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými investory je v tom, že ti velmi úspěšní říkají skoro na všechny nabídky NE.

Na trhu se v posledních letech objevilo mnoho firemních dluhopisů, které mají „garantovaný“ výnos okolo šesti procent ročně a výše. Prezentují dluhopis jako bezpečný způsob, jak zhodnotit úspory. Často je vydávají společnosti nově založené, s minimálním vlastním kapitálem od zakladatelů.

Jak si z této řady dluhopisů vybrat? Jednoduše. Dluh je dobrý sluha, ale špatný pán. Investujte jen do firem, které mají dostatek vlastního kapitálu. Expanze firmy postavená z větší části na dluzích je v této době toxická.

Investice do hmotných věcí je bezpečnější než věřit dlužníkovi, že splatí své dluhy. Až dlužníci přestanou splácet své dluhy, přijde čas levných nákupů. Špatné věci nejsou očividné v dobrých časech: kdo plave nahý, poznáte v okamžiku odlivu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat