Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP, Česko je na 38 %

Ještě na začátku roku se schodek rozpočtů zemí eurozóny pohyboval pod hranicí tří procent, už ve druhém kvartále se ale dluh vlivem pandemie koronaviru čtyřnásobně zvýšil. „Není to vlastně nic překvapivého, nicméně teprve nyní se trhy měly možnost seznámit s kompletními výsledky za třetí kvartál zveřejněnými Eurostatem. Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých států podepsala jarní vlna i podzimní oživení,“ upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek. Svižně rostl i dluh České republiky, dostal se za hranici 38 % HDP, tedy na úroveň, kde byl naposledy v roce 2016. V meziročním srovnání ale české relativní zadlužení vzrostlo sedmým nejpomalejším tempem a ČR je tak čtvrtou nejméně zadluženou zemí EU.

S oživením ve třetím čtvrtletí přišlo v rámci zemí eurozóny i relativní zlepšení a zmenšení schodku na necelých 6 %. Tyto deficity se automaticky propisují i do vývoje dluhu, který se v případě eurozóny dostal na konci třetího kvartálu nad úroveň 93 % HDP. Nominální dluh jako takový se zvýšil v meziročním srovnání o 943 miliard eur. Je to více než v časech finanční krize po pádu banky Lehman Brothers.

„Vzhledem k tomu, že návrat k normálu zůstává stále ještě vzdálený, s takto vysokým dluhem se trhy budou muset naučit žít. Nakonec jim v tom úspěšně napomáhá ECB, která funguje jako největší věřitel jednotlivých států a jak vyplývá z jejího včerejšího jednání, hodlá v této úspěšné politice dál pokračovat. Ve svých portfoliích už má mimochodem bondy za 3,7 bilionů eur, z nichž větší část tvoří právě dluhopisy jednotlivých členských zemí,“ říká Dufek.

Nejvíce zadluženými zeměmi eurozóny zůstávají Řecko, Itálie a Portugalsko. Dluh té první na konci třetího čtvrtletí dosáhl dvojnásobku ročního HDP (přesně to bylo 199,9 %), Itálie zase poprvé překonala hranici 150 % (154,2 %) a Portugalsko 130 % metu (130,8 %). Klub zemí s dluhem přesahujícím sto procent HDP se za poslední rok rozrostl z pěti na sedm. Patří do něj i druhá největší země platící eurem – Francie, která se zmíněném téměř biliónovém navýšení dluhu podílela nejvíce.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat