Díky podílu na LNG terminálu má Česko pokrýt až třetinu své spotřeby plynu

gas-stove-g5280f6b3a_1280

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo pronájem podílu kapacity v nyní budovaném plovoucím LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. Jde o součást snahy o posílení energetické bezpečnosti České republiky a snížení energetické závislosti na Rusku.

V minulých dnech ČEZ zajistil přepravní kapacitu, která pravděpodobně již od září umožní dostat plyn zpracovaný v tomto LNG terminálu do Česka. Celkový roční objem, který zde bude možné zpracovat a následně přepravit, je tři miliardy metrů krychlových, což odpovídá zhruba třetině nynější české spotřeby.

„Evropa se aktuálně snaží zvýšit možnosti dovozu plynu ze států mimo Rusko. Budují se tak nové LNG terminály, které budou schopny přijímat plyn ze zámoří. O LNG je teď logicky velký zájem a Česko, které nemá moře, si pro potřeby energetické bezpečnosti a zajištění dodávek plynu pro své občany a podniky potřebuje zabezpečit kapacitu v některém z přímořských států. A to se nám nyní ve spolupráci se skupinou ČEZ povedlo,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Vlastnictví kapacity v importním terminálu je nezbytnou podmínkou pro další jednání o získání LNG. Společnost ČEZ proto jedná s různými dodavateli LNG tak, aby zajistila co nejvíce zkapalněného zemního plynu už na nadcházející topnou sezonu. Počítá se s tím, že se terminál začne využívat okamžitě po jeho spuštění, které je plánováno na září.

„Jde o významný krok na cestě návratu k bezpečným dodávkám energií za dostupné ceny pro české občany a české firmy. ČEZ má rozsáhlý tým velmi zkušených odborníků, kteří obchodují s energiemi po celé Evropě. Využili jsme jejich znalostí a díky naší expertíze jsme získali jak kapacitu v terminálu v Eemshavenu, tak potřebné přepravní trasy. Cíleně tak pokračujeme v naší strategii zbavit se energetické závislosti na Rusku – od jaderného paliva přes dodavatelské firmy až po plyn,“ říká generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

Terminál LNG o celkové roční kapacitě 8 miliard kubických metrů plynu vzniká v přístavu Eemshaven v provincii Groningen na severu Nizozemska. Do terminálu se bude na speciálně upravených tankerech dovážet zkapalněný zemní plyn, který se tu následně ohřeje a takto převede do plynného skupenství.  Tento plyn se následně z terminálu vpustí do přepravních plynovodů a těmi se přesune až na místo určení, tedy i do České republiky.

Terminál se bude skládat ze dvou plovoucích skladovacích jednotek a zpětného zplynování (FSRU): jde o plavidla Exmar S188 a Golar Igloo. Vedle ČEZ ho budou využívat také společnost Shell a další firmy.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat