Data z české ekonomiky posílila korunu

coin-2420840_1280

Včerejší data z České republiky vyvolala značné posílení koruny až pod 24,8 EUR/CZK, když dubnová meziroční inflace měřená ČSÚ vyskočila k horní hranici tolerančního pásma ČNB na 2,9 %. Předchozí dva měsíce přitom spotřebitelská inflace setrvávala přesně na 2% cíli.

Tento výsledek tak byl pro trh překvapením. Meziměsíční inflace byla rovněž vyšší, když dosáhla růstu 0,7 % (vs odhad 0,2 %) oproti 0,1 % v březnu. Současný vyšší stav reflektuje částečnou materializaci proinflačních rizik, zejména pak zpomalení poklesu cen potravin, přičemž úplné zastavení klesajícího trendu by mohlo inflaci dovést až na 3% toleranční hranici.

Na vyšší úrovně by inflace podle analytiků dále stoupat neměla, pokud nedojde k výrazným výkyvům v zahraničí nebo k zásadnímu zhoršení geopolitických rizik. Dubnový výsledek lze považovat i za varování pro ČNB, jejíž květnová makroekonomická prognóza počítala s cenovým růstem 2,5 %. Další směřování měnové politiky tak může být opatrnější, než ještě donedávna předpokládala většina trhu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat