Data ukázala ještě výraznější propad české ekonomiky

unhappy-gbabc81ab1_1280

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu poklesla mezikvartálně o 0,5 % a meziročně o 0,7 %. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské hospodářství se nachází v útlumu především ve spojitosti s nízkou spotřebou domácností. Oživení ve druhé polovině roku, které bylo napříč trhem očekáváno, nepřichází.

Česká ekonomika podobně jako v předcházejících čtvrtletích byla tažena dolů zejména nižšími útratami českých domácností. Výdaje na konečnou spotřebu domácností poklesly mezičtvrtletně o 0,3 %, když domácnosti šetřily především na nákupech střednědobé a krátkodobé spotřeby.

Dlouhodobě jsme predikovali oživení spotřeby českých domácností ve druhé polovině roku, kdy se inflace dostala do jednociferného řádu, nicméně tempo nominálních mezd oproti našemu předpokladu bylo pomalejší, tudíž reálné mzdy Čechů jsou stále záporné.

Společně s obavami z přicházejícího chladnějšího počasí a s tím spojené spojenou topnou sezónou lidé vyčkávají, jaké cifry se jim objeví na fakturách ohledně nákladů na energie. Naopak pozitivní příspěvek měly výdaje vládních institucí, které ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly o 1,2 %.

Významný podíl na vývoj české ekonomiky má zahraniční poptávka, jelikož jsme silně proexportně orientovaná země. Hlavní oblastí českého vývozu je území Evropské unie a zejména Německo, jehož hospodářství je v podobných problémech jako to naše. Není tak překvapivé zjištění, že zahraniční poptávka měla v mezičtvrtletním srovnání negativní vliv na výsledek za 3. kvartál.

Opět měla významně negativní vliv změna stavu zásob, jelikož v době nízké poptávky a nižšího množství nových zakázek jsou firmy schopny uspokojit poptávku ze svých zásob, které podniky postupně rozpouští. I fixní investice se podílely negativně na výkonu české ekonomiky, když mezičtvrtletně poklesly o 0,3 %.

Firmy odkládají investice na později, především kvůli stále vysokým úrokovým sazbám. Co se týká celkové zaměstnanosti, došlo oproti předchozímu čtvrtletí k poklesu o 0,7 %, což potvrzuje zprávy ze zpracovatelského průmyslu, kde dochází ke korekci pracovních sil, ačkoliv na celkové nezaměstnanosti v naší ekonomice se tyto údaje projevují zatím spíše symbolicky.

Problémy české ekonomiky se kumulují, zvláště nízká spotřeba domácností a zahraniční poptávka přispívají k poklesu tuzemského hospodářství. Útraty českých domácností poklesly ve srovnání s dalšími zeměmi EU významně více oproti předcovidovému období. Dále oživení v Evropě je mnohem pozvolnější, než se původně očekávalo, což má negativní dopad na naši ekonomiku jako proexportně orientovanou.

V příštím roce by přece jenom ekonomika eurozóny včetně té německé měla mírně začít růst, což by se mělo pozitivně odrazit i na českém HDP. Nicméně v tomto roce českou ekonomiku již nevyhnutelně čeká ekonomický pokles, který bude přinejmenším ve výši -0,4 %.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat