Data potvrzují, že ekonomika eurozóny stagnuje

Včera zveřejněný zpřesněný odhad HDP potvrdil, že ekonomika eurozóny se nachází v útlumu, který alespoň prozatím nevyústil v propad růstu do červených čísel. Stalo se tak však jen velmi těsně – v mezikvartálním srovnání ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí 2022 stagnovala, což je o desetinku procentního bodu horší výsledek oproti bleskovému odhadu. Hlavní roli sehrály v tomto směru především negativní revize v Irsku (z +3,5 % na +0,3 %) a také Německu (z -0,2 % na -0,4 %).

Hospodářská stagnace jde v eurozóně primárně na vrub slabé domácí poptávce. Spotřeba domácností v reakci na prudký pokles reálných příjmů propadla na konci roku – s výjimkou pandemie Covid-19 – vůbec nejrychlejším tempem od vzniku eurozóny. Ještě markantněji poklesla investiční aktivita (-3,6 %), kde pravděpodobně sehrála roli nejen přetrvávající nejistota (zvláště v energeticky náročných odvětvích průmyslu), ale také zkreslení v podobě slabých irských čísel, jež reflektují účetní aktivitu nadnárodních korporací v oblasti duševního vlastnictví.

Na druhé straně, hospodářskému růstu pomohly vládní výdaje, které byly částečně spojené s opatřeními na podporu domácností a firem proti drahým energiím. Podobně pak působily také čisté exporty, kde však sehrály prim prudce klesající importy, nikoli oživení na exportní straně.

Předpokládáme, že v prvním čtvrtletí tohoto roku zůstane růst v eurozóně nevýrazný, což je v souladu jak s příchozími měsíčními čísly, tak naším nowcastem (+0,2 % mezikvartálně). Z pohledu ECB není včerejší výsledek zásadním překvapením, byť sama centrální banka ve své prosincové prognóze očekávala mělkou zimní recesi.

Podstatnější jsou pro ECB v tuto chvíli jádrová inflační čísla, která nejenže zůstávají vysoká, ale dokonce (v meziročním srovnání) dále akcelerují. A právě to bude tím hlavním důvodem, proč na svém březnovém zasedání centrální banka znovu zvýší depozitní sazbu o 50bps na 3,0 %, přičemž bude signalizovat, že cyklus utahování měnové politiky tímto zdaleka nekončí.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat