Tento týden nabídne zpřesněné odhady růstu HDP v prvním kvartále letošního roku ze Spojených států amerických (čtvrtek) a z České republiky (pátek). Ve středu bude zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu, který opět ponechal úrokové sazby nezměněny. V pátek dorazí údaje o inflaci z Německa (CPI/HICP) a USA (PCE), kdy v obou případech se očekává její meziroční výše těsně nad 2 %.
Dnes budou publikovány výsledky květnového konjunkturálního průzkumu v České republice. Podle posledního měření se spotřebitelská a podnikatelská důvěra nachází pod svým dlouhodobým průměrem, a tak tomu bude pravděpodobně i nyní. V USA bude dnes trh uzavřený na počest obětí války.
V úterý zasedá Maďarská národní banka, která podle nás ani podle trhu opět neobnoví cyklus uvolňování měnové politiky. Dále se dozvíme, jak se vyvíjí spotřebitelská důvěra v Německu (GfK) i ve Spojených státech amerických (Conference Board).
Ve středu bude nejzajímavější událostí zveřejnění zápisu z posledního zasedání amerického Fedu. Ten ani tentokrát nezahájil cyklus snižování úrokových sazeb. Finanční trh bude hledat jakékoli náznaky, kdy by se tak mohlo stát, podle nás ovšem takové signály zápis nebude obsahovat a bude zdůrazněna vysoká nejistota, které Fed čelí. Ve stejný den se ještě dozvíme, jak se vyvíjejí inflační očekávání v eurozóně.
Čtvrtek nabídne jediný údaj, ale o to důležitější. Tím je zpřesněný odhad růstu amerického HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Prvotní odhad naznačil propad největší světové ekonomiky v anualizovaném vyjádření o 0,3 %. Trh sice očekává potvrzení tohoto čísla, ale revizi jakýmkoli směrem nelze vyloučit.
V pátek bude publikován zpřesněný odhad růstu českého HDP v prvním kvartále tohoto roku. Tuzemská ekonomika podle úvodního odhadu ČSÚ vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o rovná 2 %. Dále bude v Německu zveřejněn úvodní odhad květnové inflace, který naznačí, jak se vyvíjela inflace v celé eurozóně (3.6.). Rovněž z USA dorazí inflační údaj, ale teprve za duben dle metodiky PCE. Trh očekává mírný pokles meziroční inflace z 2,3 % na 2,2 % a v případě jádrové složky z 2,6 % na 2,5 %. Pozorovat budeme také vývoji osobních příjmů a výdajů, jejichž meziměsíční dynamika podle trhu zpomalila.
Autorem přehledu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank