Minulý týden mnoho zásadních událostí nepřinesl, česká koruna se proto po většinu pracovního týdne držela na hranici 25 EUR/CZK. Zvrat přišel až ve čtvrtek po zveřejnění objemu maloobchodních tržeb, které byly výrazně vyšší oproti tržnímu konsenzu. Ačkoli se zveřejněná čísla týkala měsíce března, pozitivní výsledek maloobchodu pomohl vnést na trh více optimismu ohledně dalšího vývoje české ekonomiky, když došlo k meziročnímu růstu tržeb o 6,1 % v reálném vyjádření.
Spotřeba českých domácností by tak v tomto roce mohla být ještě silnější, než jsme předpokládali. Koruna na tyto zprávy zareagovala posílením poblíž úrovni 24,9 EUR/CZK, kde se držela do konce týdne. Z hlediska měsíčního vývoje tak minulý týden přinesl další pokračování trendu sílící koruny.
Zároveň byl zveřejněn zápis z květnového zasedání bankovní rady ČNB, která po svém posledním jednání, kromě snížení základní úrokové sazby o 50 bb na 5,25 %, uvedla, že diskutuje o výši rovnovážné úrokové sazby, která by v následujících letech mohla být na vyšších úrovních než v předchozí dekádě, přičemž bankovní rada debatuje i nad možností výhledově držet nominální sazby nad rovnovážnou úrovní. Za předpokladu růstu přirozených sazeb i v zahraničí by však dlouhodobý vliv na korunu působil spíše negativně, což by se mohlo projevit zpomalením posilujícího trendu.
V tomto týdnu budeme sledovat zejména nová data o dubnové inflaci, a to jak v České republice, tak v USA. První čísla byla zveřejněna již dnes v ČR, přičemž inflace v dubnu vystřelila podstatně výš, než bylo očekáváno, a to téměř až na hranici tolerančního pásma ČNB, když meziroční inflace v dubnu dosáhla výše 2,9 % (vs odhad 2,4 %).
Takto vysoká inflace překvapila i samotnou ČNB, která očekávala růst o 2,5 %. Meziměsíční inflace činila 0,7 % (vs 0,1 % v březnu). To může mít dopad na měnovou politiku ČNB, která by mohla volit ještě opatrnější přístup k očekávanému snižování sazeb.
Koruna ihned reaguje dalším posilováním, a to dokonce pod úroveň 24,7 EUR/CZK. Vliv mohou mít i očekávání ohledně inflace ve Spojených státech, která bude zveřejněna ve středu. Její výše pak bude moci napovědět, kam se budou kurzy rizikovějších měn, jako je česká koruna, ubírat dále. Trh však očekává, že inflace v USA zůstane zvýšená na úrovni 3,4 % (předchozí 3,5 %), což by nemělo změnit ani předpokládaný vývoj měnové politiky Fedu, kde očekáváme, že k případnému snižování sazeb dojde nejdříve v září.
Autorem textu Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank