CzechInvest za 30 let své existence dojednal investice za 1,2 bilionu korun

czechia

Agentura CzechInvest slaví letos 30 let od svého založení. Za svou existenci dojednala do České republiky investice, zahraniční i tuzemské, za 1,2 bilionu korun. Ve všech krajích České republiky tyto investice vytvořily přes 307 000 nových pracovních míst, pochlubila se agentura v tiskové zprávě.

CzechInvest do Česka za 30 let přivedl investory z více než 30 zemí světa, od USA a evropských zemí přes Izrael, Jihoafrickou republiku, Spojené arabské emiráty až po asijské země – Singapur, Koreu, Japonsko a Čínu. Agentura také realizovala 2091 úspěšných investičních projektů, přičemž celkový objem získaných investic přesáhl 1,2 bilionu korun.

Žebříčku zahraničních investorů kraluje dle počtu realizovaných projektů Německo následované USA, Japonskem, Velkou Británií a Nizozemskem. Díky těmto investicím pomohl CzechInvest za svou existenci vytvořit 307 tisíc pracovních míst.

„Hlavní úlohou CzechInvestu bylo, už od jeho založení, získávat pro Českou republiku zajímavé investiční projekty, které podpoří naši ekonomiku a přinesou nová pracovní místa. To se agentuře daří skvěle a v posledních letech zintenzivnila i svou podporu inovativních startupů ve strategických odvětví a významně tak přispívá k navýšení technologické úrovně České republiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Největší investiční akcí dojednanou agenturou CzechInvest je výstavba korejské automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech za 34,4 miliardy korun v Nošovicích oznámená v roce 2006. Další v pořadí je japonsko-francouzská spolupráce Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech v Kolíně za 23,5 miliardy korun dojednaná v roce 2002.

Trojici největších investičních akcí uzavírá další korejská firma, Nexen Tire Corporation Czech s.r.o., která svůj záměr na výstavbu závodu na výrobu pneumatik za 22,8 miliardy korun oznámila v roce 2014.

Mezi nejvýznamnější technologické projekty pak můžeme řadit investice firem Eaton, Honeywell, Thermo Fisher Scientific, GE Aviation nebo IBM, které započalo příchod významných technologických firem. Česká republika se stala i díky kvalitním, vzdělaným zaměstnancům žádanou lokalitou pro rozvoj výzkumných aktivit a vznik mnoha technologických center.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat