CzechInvest spouští speciální server, kde průmysl může nabízet práci ukrajinským uprchlíkům

Ministerstvo průmyslu a obchodu založilo pracovní skupinu, jejímž cílem je lépe reagovat na dopady války na Ukrajině na český průmysl a připravit se na budoucí vývoj. Agentura CzechInvest také spouští novou platformu Jobs4UA.cz, kterou mohou využívat prověření zaměstnavatelé a zájemci o práci nejen z řad ukrajinských uprchlíků.

„Tato tragédie, která je důsledkem ruské agrese, přináší velké výzvy pro český průmysl, jejichž dlouhodobé dopady nyní ani nedokážeme zcela odhadnout. Nově vzniklá pracovní skupina nám ale pomůže reagovat nejen na tyto výzvy, ale i na další vývoj,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Tým pracovní skupiny bude složen z náměstků MPO a zástupců Svazu průmyslu ČR, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Skupina má určit oblasti a sektory, které jsou relevantní pro česko-ukrajinskou hospodářskou spolupráci a navrhne také konkrétní opatření a roli státu v čele s MPO a jeho podřízených organizací.

„Diskutovat se bude také o možnostech zapojení existujících národních i evropských zdrojů či tvorbě nových podpůrných nástrojů a opatření ze strany státu na podporu českého průmyslu, aby dokázal lépe čelit důsledkům ruské agrese proti Ukrajině,“ dodává náměstkyně pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková, která skupinu vede.

Platforma pro zaměstnavatele i uprchlíky

České firmy dlouhodobě projevují zájem o pracovníky ze třetích zemí. S tím má pomoci platforma Jobs4UA.cz, kterou vytvořila agentura CzechInvest. Ta bude k dispozici pro prověřené české zaměstnavatele hledající zaměstnance, a ukrajinští pracovníci na této stránce mohou reagovat na nabídky práce. Platforma je také součástí webu nasiukrajinci.cz, který provozuje Ministerstvo vnitra.

V současné době je zde přes sto padesát nabídek práce a přibývají další. K dispozici je i v ukrajinštině a umožňuje jednoduše filtrovat nabídky práce podle kategorie a kraje. Nabídku zaměstnání mohou inzerenti pouze klienti agentury CzechInvest nebo členové partnerských organizací, jakými jsou Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv, Asociace hotelů a restaurací, Potravinářská komora a Asociace soukromých zemědělců.

Ověření toho, zda jsou firmy členem některé z uvedených organizací, probíhá na základě zadání IČ při vkládání inzerátu. „Všechny uvedené partnerské organizace spolupracují s velkým množstvím firem, které nabízejí spolehlivé pracovní nabídky. Nechceme suplovat úřady práce, spíše ulevit jejich náporu v následujících dnech. Zároveň pracujeme na tom, aby byly hlavní portály, nabízející ukrajinským uprchlíkům pomoc, vzájemně provázané, a nedocházelo tak k jejich tříštění,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat