Čtyřicet procent zaměstnanců zvažuje lépe placené příležitosti

grafy_alma_1_CZ

Loajalita vůči zaměstnavatelům je v ohrožení. Mezinárodní průzkum ukázal, že 40 procent zaměstnanců zvažuje, že využije lépe placené příležitosti. Mezinárodní průzkum spokojenosti s platy, který zjistil postoje a nálady více než 61 tisíc účastníků, provedla společnost Alma Career, která působí na trhu náborových služeb ve 12 zemích střední a východní Evropy.

Průzkum analyzoval úroveň spokojenosti respondentů s platy a vyplynulo z něj, že přibližně jen jeden ze čtyř zaměstnanců vyjádřil spokojenost nebo úplnou spokojenost se svým současným finančním ohodnocením. Naopak 32 procent respondentů uvedlo, že jsou se svými výdělky nespokojeni.

Z průzkumu také vyplynulo, že z hlediska odměňování se více než polovina respondentů cítí v práci podhodnocena, zatímco pouze jedno procento se vnímalo jako nadhodnocené. Zároveň 26 procent respondentů uvedlo, že své současné mzdy považují za přiměřené.

A s jakým platem by byli zaměstnanci spokojení? Třetina respondentů uvedla, že zvýšení současného platu o 11 až 20 procent by stačilo ke splnění jejich očekávání. Dalších 31 procent účastníků si přálo zvýšení v rozmezí 20 až 50 procent, zatímco 13 procentům by stačilo zvýšení platu o šest až deset procent. Kromě toho pět procent účastníků průzkumu vyjádřilo přání zdvojnásobit svůj aktuální plat.

Údaje z průzkumu také poukázaly na korelaci mezi nižšími platy a vyššími očekáváními jejich zvyšování. Účastníci s nižšími příjmy měli tendenci očekávat větší zvýšení platů. Zajímavostí je, že bez ohledu na to, jaký plat mají, většina účastníků by byla spokojena se zvýšením o 11 až 20 procent nebo o 20 až 50 procent.

Vzhledem k možnému vlivu nespokojenosti s platy na fluktuaci zaměstnanců v průzkumu padly i dotazy na to, zda si lidé plánují najít v příštích šesti měsících novou, lépe placenou práci. Až 40 procent respondentů odpovědělo kladně, což znamená silnou touhu po lepším finančním ohodnocení.

Téměř stejný počet respondentů je ohledně své pracovní budoucnosti nejistých, zatímco jen 21 procent vyjádřilo úmysl nezměnit zaměstnání. Účastníci s nižšími platy opět projevili vyšší tendenci si aktivně hledat nové zaměstnání.

Výsledky průzkumu zdůrazňují rozhodující význam, který zaměstnanci přikládají svým platům, a potřebu, aby zaměstnavatelé tento faktor zohlednili. Na současném trhu práce, kde pracovní příležitosti často převyšují dostupnou pracovní sílu, musí společnosti reflektovat požadavky a vyčnívat nad konkurencí, aby přilákaly a udržely si špičkové talenty. 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat