ČNB zvýšila sazby o 125 bazických bodů, pravděpodobně naposledy

Bankovní rada ČNB

ČNB se odhodlala k dalšímu výraznému utažení měnové politiky a zvýšila základní sazbu z 5,75 % na 7 %. Vzhledem k obměně rady – v platnosti od začátku července – ale analytici očekávají po zbytek letošního roku již stabilitu sazeb. Ta může vzhledem k vysoké květnové inflaci trvat déle, než se původně čekalo.

Okamžitá reakce na trzích je vzhledem k rozhodnutí na úrovni očekávání analytiků poměrně vlažná. Koruna mírně oslabuje, jelikož trh doufal v ještě o něco razantnější zvýšení, stále se ale drží u 24,75 EUR/CZK.

Odpolední tisková konference přinese nahlédnutí do toho, co kromě vysoké květnové inflace hrálo roli při rozhodování členů a zdali se pětice jestřábů shodla na stejném tempu utahování měnové politiky. U dvou zbylých členů lze předpokládat, že opět hlasovali pro stabilitu sazeb.

Důležité budou i komentáře k devizovým intervencím, jelikož vše nasvědčuje tomu, že ČNB je i nadále aktivní na devizovém trhu a intervenuje proti oslabující koruně. Vzhledem k obměně rady pravděpodobně nepřijde výraznější naznačení ohledně dalšího vývoje sazeb.

„Ovšem s přihlédnutím k aktuální výši a více holubičím příchozím členům očekáváme, že dnešní zvýšení bylo v letošním roce poslední a na srpnovém zasedání se již rada přikloní ke stabilitě sazeb. Ta by měla trvat minimálně do konce letošního roku,“ říká analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat