ČNB překvapuje výraznějším zvýšením sazeb a prognózou letošní inflace přes 13 %

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 5,75 %, což je její nejvyšší úroveň od října 1999. Vzhledem k dubnovým komentářům členů bankovní rady je takto razantní zvýšení sazeb trochu překvapivé, protože část centrálních bankéřů se k dalšímu výraznému zvyšování sazeb stavěla přeci jen opatrněji. Tento krok bankovní rady lze chápat především v souvislosti s novou makroekonomickou prognózou ČNB, která pro letošní rok předpokládá výrazně slabší hospodářský růst (jen 0,8 %) a naopak výrazně rychlejší růst spotřebitelské inflace (13,1 %).

  • Následná tisková konference s guvernérem J. Rusnokem nedala jednoznačnou odpověď na to, zda cyklus úrokových sazeb dosáhl svého vrcholu či nikoliv. Pokud vyjdu z toho, že spotřebitelská inflace bude podle nové prognózy ČNB kulminovat letos ve 2. čtvrtletí těsně pod 15 % a zároveň bankovní rada při dnešním rozhodování více přihlížela k tzv. Scénáři se vzdálenějším horizontem měnové politiky, tak by měla být ČNB s úrokovými sazbami již na vrcholu, případně těsně pod ním. Tomu by odpovídala i informace, že se bankovní rada rozhodla navýšit odprodeje výnosů z devizových rezerv, ačkoliv objemy nijak nespecifikovala.
  • Květnové zasedání bankovní rady budí určitý dojem, že si jsou centrální bankéři vědomi toho, že ještě výraznější zvyšování sazeb by s ohledem na řadu vnějších rizik a nejistot mohlo přinést více škody, než užitku. Na druhé straně stále platí, že větší zapojení devizového kurzu jako paralelního nástroje měnové politiky je zatím v bankovní radě většinově neprůchodné, ačkoliv k mírnému posunu (navýšení odprodejů výnosů z devizových rezerv) přeci jen došlo. Vše navíc komplikuje skutečnost, že guvernérovi J. Rusnokovi na konci června končí mandát a o jeho nástupci zatím nebylo rozhodnuto.
  • Koruna na oznámení o zvýšení sazeb i na tiskovou konferenci reagovala vůči euru posílením, ale výraznější zisky si připsat nedokázala. Souvisí to i s opětovně zhoršeným sentimentem na finančních trzích (odpolední výprodej na akciových trzích) i se stále se zhoršujícími hospodářskými vyhlídkami (Bank of England jako první centrální banka pro příští rok připustila mělkou recesi).

Autorem textu je analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat