ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání – podle očekávání – ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

„Na jedné straně bankovní rada nepřekvapila, protože ohledně stability úrokových sazeb jsou centrální bankéři konzistentní. Rovněž pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky je po listopadu v nejbližším horizontu nepravděpodobné a změnit by to mohlo pravděpodobně jen opravdu další výrazné zhoršení druhé vlny pandemie v ČR a v Evropě,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Na druhé straně je podle něj překvapivé, že i nová makroekonomická prognóza vyznívá v rámcovém výhledu poměrně dost optimisticky, protože kumulace rizik je opravdu vysoká.

Koruna během tiskové konference ČNB dokázala vůči euru posílit na úroveň 26,60 CZK/EUR.

„Současné posílení koruny považuji za neudržitelné, avšak vzhledem k postoji ČNB se rovněž významně snižuje šance, že by koruna ve zbytku letošního roku otestovala jarní minimum na úrovni 28 CZK/EUR,“ komentuje to Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat