ČNB opět překvapila. Úrokové sazby zvýšila o procento

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 1 procentní bod na 3,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,75 % a lombardní sazby na 4,75 %. Většina analytiků očekávala zvýšení o půl až tři čtvrtě procentního bodu. “ Při pohledu na vývoj jádrové složky inflace nebo inflace ve službách se bankovní radě vlastně ani nelze divit, že takto reaguje, protože inflační dynamika je skutečně velice silná,“ komentuje vývoj analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Od takzvané dvoutýdenní repo sazby se dále odvíjí cena peněz v ekonomice. Tedy úroky úvěrů a hypoték a také úroky na vkladech. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 23. prosince 2021. Úrokové sazby zvýšili centrální bankéři letos již popáté.

„Centrální banka se odhodlala k dalšímu nestandardně vysokému zvýšení hlavní úrokové sazby, čímž reaguje na dosavadní více proinflační vývoj, než se předpokládalo. Přičemž inflace vrcholu dosáhne teprve až v prvních měsících roku 2022. V lednu by podle dosavadních dat měla být v okolí 8 % r/r, ovšem výhled je nejistý z důvodu možného vyššího než standardního přecenění zboží a služeb a také vývoje cen energií. Mzdová vyjednávání se tak odehrávají na pozadí vrcholící inflace a současně přehřátého trhu práce. Hlavní úroková sazba tak bude velmi pravděpodobně po dalším (únorovém) nad 4 %,“ říká analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat