ČNB obrací kormidlem a zahajuje nový cyklus zvyšování sazeb

Bankovní rada ČNB

Bankovní rada České národní banky na dnešním zasedání, v souladu s většinovým očekáváním, poprvé za posledních 16 měsíců zvýšila úrokové sazby. „Základní 2T repo sazbu z 0,25 % na 0,5 %, lombardní sazbu z 1 % na 1,25 %; diskontní sazbu ponechala na 0,05 %.
ČNB není, jak se před měsíci ještě očekávalo, první centrální bankou v regionu, která začala zvyšovat úrokové sazby a tím zpřísňovat měnovou politiku. O prvenství na evropském kontinentě ji včera připravila Maďarská národní banka MNB, které zvýšila základní sazbu u 0,6 % na 0,9 % s dovětkem, že je připravena přehodnocovat svou politiku každý měsíc,“ shrnuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Na rozdíl od maďarského protějšku ČNB podle ní nejspíš zvolí rozvážnější postup a podle našeho názoru pomaleji, než ji diktuje vlastní prognóza (do konce roku na 1 %), zvyšovat úrokové sazby dál. „Dnešní zvýšení není sice izolovaným krokem, ani začátkem pravidelné série zvyšování úrokových sazeb, ale spíše demonstrací ochoty krotit inflaci i za velmi nejistých podmínek a tím ukotvit inflační očekávání nejen na trhu ale i mezi spotřebiteli a zmírnit jejich obavy z vysoké inflace,“ podotýká Horská.

Cyklus růstu úrokových sazeb bude podle názoru analytiků podobně pozvolný jako v roce 2017, ale v příštím roce vzhledem i k rozvolněné rozpočtové politice, dynamickému růstu ekonomiky a inflaci nad 2% cílem o něco agresivnější.“ Na konci roku příštího roku očekáváme sazby na 1,75 %, na konci 2023 2,25 % a s vrcholem na úrovni 2,5 % v roce 2024,“ konstatuje Horská.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat