ČNB dnes podle očekávání nezvýšila sazby

Základní úroková sazba i potřetí v řadě setrvává na úrovni 7 %, nic se nemění ani ve vztahu závazku ČNB bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.  Stabilita byla analytiky jednomyslně očekávána a v její prospěch vyznívaly i komentáře jednotlivých členů bankovní rady.

„Na místě jsou otázky ohledně délky pokračování intervencí, výhledově je bude zajímat i možnost snižování sazeb. Vzhledem k obavám z mzdových tlaků, prohlubujících se deficitů, tlaku na korunu, a i s přihlédnutím k celkové geopolitické nejistotě lze čekat od guvernéra Michla velkou míru opatrnosti,“ říká analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Sám očekává, že ČNB bude i nadále v intervencích pokračovat. „V posledních týdnech byla aktivita centrální banky na devizovém trhu umírněnější a podle předběžných dat v říjnu nemusela být aktivní vůbec. Co se týká snižování sazeb, očekáváme první krok tímto směrem až v druhé polovině příštího roku. Stále ale v ekonomice zůstávají proinflační hrozby, při jejichž zhmotnění by bankovní rada mohla na konci roku naopak přistoupit ke krátkodobému zpřísnění měnové politiky,“ dodává Zámiš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat