Čistá pozice ČR vůči EU dosáhla v roce 2021 bezmála 89 mld. Kč

image006

V průběhu roku 2021 přišlo do Česka z rozpočtu EU celkem 131,7 mld. Kč, opačným směrem, do evropského rozpočtu, putovalo 66,3 mld. Kč. Za rok 2021 je tak ČR čistým příjemcem ve výši 65,3 mld. Kč. Při započítání příjmů z Nástroje EU na podporu oživení (NGEU) ve výši 23,5 mld. Kč, které ČR obdržela koncem září 2021, činí celkové kladné saldo 88,8 mld. Kč. Data dnes zveřejnilo Ministerstvo financí.

„Členství v Evropské unii je pro naši vládu nezpochybnitelné nejen z finančního hlediska, kdy se už příští rok staneme v souhrnu bilionovým čistým příjemcem evropských peněz, ale také jako symbol našeho ukotvení v západním světě. V následujících pěti letech budeme čerpat stamiliony eur z Národního plánu obnovy, které musíme dokázat efektivně využít k modernizaci naší země. Musí jít o chytré projekty s přidanou hodnotou, které nebudou jen plodit další byrokratickou zátěž a naší zemi v rozvoji nijak nepomůžou,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Za pokračující kladnou čistou pozicí ČR k evropskému rozpočtu i v roce 2021 stojí nadále především příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti ve výši 94,7 mld. Kč a příjmy ze Společné zemědělské politiky EU ve výši 31,5 mld. Kč. Dlouhodobý postupný nárůst odvodů ČR reflektuje jak rostoucí objem rozpočtu EU včetně jeho navýšení v souvislosti s covidovou krizí, tak i dlouhodobé posilování ekonomické vyspělosti ČR v rámci EU.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat