Čísla z průmyslu vypadají pozitivně, ale pozitivní obrat to není

Průmyslová produkce v únoru oproti lednu vzrostla o 0,4 % a meziročně o 2,0 %. „Na první pohled únorová čísla z průmyslu vypadají pozitivně, avšak při detailnějším pohledu k žádnému zásadnímu pozitivnímu obratu nedošlo,“ upozorňuje analytik společnostiAKcenta Miroslav Novák.

V meziměsíčním srovnání sice produkce mírně vzrostla (0,4 % m/m), což však zdaleka nekompenzovalo meziměsíční lednový pokles průmyslu (-3,0 % m/m). V meziročním srovnání jsou únorová čísla z průmyslu pro změnu zkreslována produkcí automobilů, respektive velmi nízkou statistickou základnou z loňského února. Meziročního růstu produkce automobilů o čtvrtinu bylo dosaženo navzdory tomu, že letos v únoru byly některé automobilky nuceny omezit výrobu.

„V únoru se nic nezměnilo na faktu, že většina průmyslových odvětví vykazuje meziroční pokles, přičemž zasaženy jsou nejvíce nepřekvapivě energeticky náročná odvětví. Za únorovým meziročním růstem průmyslové produkce stojí výlučně produkce automobilů a dále pak strojírenství, výroba elektrických zařízení (návaznost na produkci aut) a farmaceutické výrobky,“ říká Novák.

Nijak pozitivně v únoru nevypadají ani nové zakázky. Celkový meziroční růst zakázek o 1,1 % je slabý, přičemž zahraniční zakázky poklesly o 2,7 % a domácí zakázky vzrostly o 10,1 %. Nové zakázky jsou také udávány v běžných cenách a jsou tak zkresleny vysokou inflací.

Výhled na letošní rok z pohledu průmyslu vyznívá podle analytiků i nadále velmi smíšeně. „Na jedné straně lze kvitovat ustupující cenové tlaky a zlepšování situace v dodavatelských řetězcích. Na druhé straně se bohužel průmyslové podniky potýkají se slabší poptávkou (index PMI). Pro letošní rok lze proto podle mě počítat s nulovým růstem průmyslu a v průběhu roku bude velmi záležet na oživení zahraniční poptávky,“ podotýká Miroslav Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat