Čínská měna oslabuje. Jsou za tím obavy ze zpomalení ekonomického růstu

Od půlky dubna dochází k citelnému oslabení čínské měny proti americkému dolaru. Aktuálně se jeden dolar obchoduje za 6,55 renminbi. Jde o nejslabší úroveň od loňského dubna. Oslabení měny představuje pro čínské autority způsob, jak zmírnit negativní dopady politiky nulové tolerance vůči covidu – Čína je typickou exportní ekonomikou. Slabší kurz reflektuje obavy ze zpomalení ekonomického růstu.

Úroveň měny taktéž zrcadlí divergenci v měnových politikách centrálních bank: Fedu a PBoC. „Čínská centrální banka bude muset politiku uvolňovat. Prozatím přistoupila ke snížení povinných minimálních rezerv, bude však muset přijít s razantnějším opatření. Výnosy amerických desetiletých vládních bondů se tak poprvé od roku 2010 nachází nad úrovní čínských vládních dluhopisů. Právě úrokový diferenciál dlouhodobě pomáhal apreciaci rmb, v tuto chvíli logicky dochází k opačnému trendu,“ upozorňuje portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Kromě měny dochází i k odlivu prostředků z čínských akciových fondů. Podle některých informací již čínské autority apelují na tamní finanční instituce, aby finanční trh podpořily. „To je v případě turbulencí obvyklý postup,“ podpotýká Pfeiler.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat