Cestovnímu ruchu citelně chybějí zahraniční turisté

Čísla z tuzemské ekonomiky za druhé čtvrtletí sice stále nejsou úplná, avšak celkový obrázek vývoje v tomto období už nabízejí poměrně jasně. „Ponecháme-li stranou předběžný odhad HDP, který výrazně zaostal za trhem i za prognózou ČNB, jsou už k dispozici úplné odvětvové statistiky za červen. Minulý týden to byly solidní výsledky z maloobchodu, průmyslu a stavebnictví, včera se k nim přidala data za služby. Ty si po rozvolnění nevedly vůbec zle, nicméně stále je na nich vidět, že mají ještě hodně daleko k předkovidovému „normálu“, ať už se díváme na čísla za celý druhý kvartál nebo jen na ta červnová,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Ani téměř desetiprocentní růst ale nezacelil výpadek, který ve srovnání s červnem 2019 zůstává okolo osmi procent. Na jedné straně expandují poštovní a kurýrní služby, které těží z rozvoje internetových obchodů (+30 % ve srovnání s červnem 2019), na straně druhé jsou obory v rámci cestovního ruchu. Ty měly za sebou teprve první měsíc po rozvolnění a jejich restart teprve začíná. Obory pohostinství a hotelnictví, které se obecně věnuje v časech dovolených velká pozornost, byla v červnu se svými reálnými tržbami necelých 42 % pod předloňskou hodnotou. Ještě hůře na tom byly cestovní kanceláře a letecká doprava, jejichž tržby byly o 77 %, respektive 68 % níže.

„Pozitivní zprávou však je, že se konečně obrátil trend postižených oborů a ty začínají z měsíce na měsíc růst. Návrat k dřívějšímu rozsahu poskytovaných služeb jim však vzhledem k situaci zejména v mezinárodním cestovním ruchu bude trvat zřejmě několik let. Letní sezóna situaci v tomto odvětví výrazně zlepší, jak už ukázala loňská zkušenost, avšak stále zde bude cítit nedostatek zejména zahraničních turistů, kterých v hotelech bylo v červnu ve srovnání s rokem 2019 jen 15 %. Jak úspěšná byla letošní letní sezóna z pohledu domácího cestovního ruchu se nicméně začneme dozvídat nejdříve až za měsíc. Do té doby budeme mít k dispozici jen mediální střípky či vlastní postřehy třeba o přeplněnosti Krkonoš nebo vylidněnosti centra Prahy,“ konstatuje Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat