Cestovní ruch se blíží situaci před covidem. Stále však chybí zahraniční turisté

Praha

V listopadu 2020, tedy v roce plném restrikcí kvůli pandemii covidu-19, přijelo do hotelů v Česku jen 78 tisíc turistů; vloni ve stejném období jich byl už skoro jeden milion – o 21 % víc než o rok dříve, v listopadu 2021. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 loni však stále chybělo zhruba 170 tisíc turistů.

Cestovní ruch se sice do Česka vrací, stále ho ale táhnou rezidenti, zahraničí turisté chybí. Vyplývá to z analýz Institutu Turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, které vycházejí z dnes publikovaných dat Českého statistického úřadu.

Po Česku koncem loňského roku cestovali zejména lidé z okolních států a tuzemští obyvatelé. Občanů Česka do tuzemských hotelů přijelo 512 469. Zahraničních turistů bylo 482 720: nejvíc z Německa 107,5 tisíc (-10,8 %), Slovenska 52,1 tisíc (+ 2,9 %) a Polska 34,5 tisíc (+7,7 %). (Pozn.: srovnání v závorce se týká roku 2019)

„Loni v listopadu hotely v Česku navštívilo o 30 % méně zahraničních turistů než před pandemií v roce 2019. I když Němci stále tvořili nejpočetnější skupinu hostů z ciziny, přijelo jich o téměř 11 % méně než před covidem. O 35 % méně, celkem 26,3 tisíc, přijelo také Britů, a o čtvrtinu méně než v roce 2019, celkem 23,1 tisíc, přijelo Američanů. S výjimkou Britů a Američanů, kteří obsadili pomyslnou čtvrtou a pátou příčku v příjezdech, pobyty v Česku táhnou rezidenti a okolní země. Turisté z dalších států chybí, je tak naprosto nezbytné podpořit restart cestovního ruchu,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

„My o to usilujeme, chystáme zimní kampaň či kampaň zaměřenou na tradice. Tak, abychom oslovili a přilákali do Česka i bonitnější hosty. Rozsah a dopad kampaně se mimo jiné odvíjí od rozpočtu na cestovní ruch,“ dodává Herget.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat