Český zahraniční obchod překonal očekávání

Přebytek tuzemského zahraničního obchodu je skoro nejvyšší v historii. Koruna v reakci posiluje na nejlepší kurs za dobu trvání druhé vlny pandemie.

Meziroční nárůst nových zahraničních zakázek pro české podniky činil 7,3 procenta, což je nejvíce od dubna 2019. Při započtení zakázek z tuzemska vzrostl celkový objem nových zakázek tuzemskému průmyslu meziročně o 4,8 procenta, což je nejvíce od července 2019.

Silnou zahraniční poptávku po průmyslovém zboží z ČR potvrzují také zářijová čísla za zahraniční obchod, která dnes zveřejnil ČSÚ. „Stejně jako v případě průmyslu také čísla za zahraniční obchod překonala očekávání trhu. Přebytek vykázal úroveň 34,4 miliardy korun. To je historicky druhý nejvyšší přebytek zahraničního obchodu ČR v měsíčním sledování. Vysoký přebytek zahraničního obchodu je ovšem dán kromě sílící zahraniční poptávky po českém zboží také útlumem dovozu, který souvisí s ochromením dovozně náročné investiční činnosti v ČR. Toto ochromení je důsledkem koronavirové krize,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ve vysokém přebytku zahraničního obchodu se odráží také pokles cen ropy a ropných produktů, která v důsledku koronavirové krize celosvětově nastal. Dovozci platí za ropný import celkově méně i při jeho meziročně stejném objemu.

Na silná čísla za zahraniční obchod a průmysl znatelně zareagovala koruna, která vůči euru zpevnila na 26,61, na svoji nejsilnější úroveň od poloviny září. Kromě příznivých makroekonomických čísel z ČR jí podle analytiků svědčí také pozitivní mezinárodní atmosféra na trzích, daná tím, že trhy příznivě přijímají dosavadní výsledek amerických prezidentských voleb.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat