Český zahraniční obchod je nadále v plusu

flag-gd084ab642_1280

Prosincový výsledek bilance zahraničního obchodu skončil s kladným saldem ve výši 3,5 mld. Kč. Stejně jako v průběhu celého loňského roku k němu přispěl především nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem.

Pozitivní vliv měla rovněž bilance obchodu s elektrickými zařízeními a také nižší deficit obchodu s chemickými látkami a přípravky. Opačně působil zejména nižší přebytek obchodu s elektrickou energií, kde se projevuje uklidnění situace na světových trzích, když se cena elektrické energie pohybuje pod úrovní 100 EUR/1MWh.

Průmyslová výroba za celý rok 2023 poklesla o 0,4 %, k čemuž přispěla nižší výroba v odvětvích výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a výroby základních kovů, hutnictví a slevárenství, které nedokázalo vykompenzovat ani významné oživení výroby motorových vozidel a dalších dopravních prostředků.

„V letošním roce očekáváme mírné oživení průmyslové produkce (+2,7 %). Zahraniční obchod po historickém deficitu v roce 2022 skončil v minulém roce s přebytkem ve výši 122,8 mld. Kč, a to přestože mnoho firem se potýkalo s nižší zahraniční poptávkou. I vzhledem k predikovanému mírnému oživení ekonomik eurozóny a především Německa očekáváme, že zahraniční obchod v letošním roce skončí s mírně vyšším přebytkem než v roce 2023,“ říká analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat