Český úvěrový boom pokračuje, dokazuje bilance bank

Mastercard

Bilanční suma bankovního sektoru dosáhla ke konci června hodnoty 8 817 mld. Kč, což představuje meziměsíční pokles o 2,2 %. Hlavní roli sehrálo snížení vkladů a úvěrů u centrálních bank o téměř 167 mld. Kč a pokles v položce pohledávek za klienty (-82 mld. Kč). V meziročním srovnání však dosahuje tempo růstu celkových aktiv hodnoty 4,7 %.

Celkový objem vkladů se meziměsíčně snížil o 3,9 % (-239 mld. Kč) na konečných 5 855 mld. Kč. „A opět byl červnový vývoj vkladů v režii segmentu vládních institucí s poklesem o 231 mld. Kč, jemuž tentokrát pomohli nerezidenti, kteří snížili své vklady o téměř 20 mld. Kč meziměsíčně ,“ upozorňuje analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová.

Bez vlivu vládních institucí by celkový objem vkladů poklesl jen o 0,2 % meziměsíčně a meziroční tempo by dosáhlo na hodnotu 10 % namísto souhrnných 8,2 %. Vklady nefinančních podniků v červnu poklesly jen nepatrně, a to o 0,2 % meziměsíčně a v meziročním srovnání opět zvýšily své tempo růstu z květnových 9,2 % na 10,5 %. Od počátku pandemie, tedy od konce února 2020, firmy uložily na své bankovní účty v součtu téměř 140 mld. Kč, zatímco za stejné období předchozích let to bylo zhruba mezi 30 až 40 mld. Kč.

Vklady obyvatelstva přidaly v červnu jen 0,1 % meziměsíčně a jejich meziroční tempo růstu mírně zpomalilo na 10,9 %. Nicméně na jejich účtech od počátku pandemie přibylo zhruba o 200 mld. Kč více než v předcovidových letech.

Celkový objem úvěrů poklesl o 2,2 % meziměsíčně (-81,9 mld. Kč) a ke konci prvního pololetí dosáhl hodnoty 3 702 mld. Kč. Podobně jako u vkladů zasáhly do červnového vývoje úvěrů segmenty vládních institucí (-78,6 mld. Kč) a nerezidentů (18,9 mld. Kč). Ve firemním sektoru pokračuje situace posledních měsíců, kdy celkový objem úvěrů buď roste velmi pomalu či dokonce klesá, avšak objem nově poskytnutých úvěrů roste nevídaným tempem.

S červnovými 95,2 mld. Kč dosáhl v součtu objem firemních úvěrů nově poskytnutých v prvním pololetí letošního roku hodnoty 342,4 mld. Kč, přičemž v předcovidových letech se tato hodnota pohybovala pod hranicí 200 mld. Kč. Podobně úspěšná je i produkce nových úvěrů v segmentu obyvatelstva. Hypoteční úvěry v červnu připsaly novou rekordní hodnotu 42,8 mld. Kč nových úvěrů (bez refinancování).

V prvním pololetí tak nové hypotéky překročily 200miliardovou hranici, a tím již převýšily celoroční objem roku 2019 a na dohled se přiblížily k celoročním hodnotám let 2018 a 2020. „To, že letos padne nový rekord, je jisté, velmi pravděpodobně pak bude objem nových hypoték atakovat hodnotu 300 mld. Kč. Také spotřebitelské úvěry se již oklepaly z covidového propadu. Během prvního pololetí bylo poskytnuto 44,3 mld. Kč nových úvěrů, což je hodnota odpovídající vývoji v předpandemických letech,“ dodává analytička Kalivodová.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat