Český trh práce se dále zahřívá

gears-1236578_640
Trend snižování tuzemské míry nezaměstnanosti pokračoval i v měsíci říjnu: podíl lidí bez práce dosáhl hodnoty 3,4 %, tedy o desetinu procentního bodu méně než v září. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o zhruba deset tisíc, když dosáhl 251 689. Méně bylo ovšem evidováno i volných pracovních míst, kterých meziměsíčně ubylo 5 457 a k dispozici jich tak bylo 352 454. Ve srovnání se zářím loňského roku pak aktuálně hledá práci o 20 tisíce lidí méně, vybírají si ovšem z o téměř 425 tisíc větší nabídky pozic. Aktuálně tak připadá na jedno volné pracovní místo průměrně 0,7 uchazeče.

Z regionálního pohledu panuje tradičně nejnapjatější situace na pracovním trhu v okrese Karviná, kde nezaměstnanost dosahuje 8,6 % a na jedno volné pracovní místo připadá 10,5 uchazeče. Následuje okres Most s mírou nezaměstnanosti 6,4 % a 4,8 uchazeči na jedno volné místo. Na opačném konci žebříčku se nachází Praha-východ, kde je nejen nejnižší registrovaná míra nezaměstnanosti (1,4 %), ale zároveň i největší nedostatek uchazečů (0,1 na jedno pracovní místo).

„Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí ze září a podle nich se Česká republika nadále těší primátu nejméně nezaměstnané země Evropské unie, kde vévodí žebříčku s 2,6 % (upozorňujeme, že se jedná o jinou metodologii, než jakou používá české MPSV),“ říká analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Říjnový pokles nezaměstnanosti analytici očekávali jak z důvodu sezónnosti, tak i vzhledem k pokračující silné poptávce po pracovnících mezi podniky. „Mezi těmi nadále panuje přesvědčení, že zádrhely ve výrobě způsobené výpadky v dodávkách vstupů jsou pouze dočasného charakteru, a tak nejenže nesahají k propouštění, ale naopak preventivně nabírají další zaměstnance,“ podotýká Hradil.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat