Český průmysl se vrátil zpět do červených čísel

czechia

Průmysl se po krátkodobém říjnovém vzepětí v listopadu vrátil zpět do červených čísel. Průmyslová produkce v listopadu oproti říjnu poklesla o 1,4 % a v meziročním srovnání se snížila o 2,7 %. Průmyslová produkce se tak v listopadu vrátila na hodnoty z července a srpna.

Za meziměsíčním poklesem průmyslu v listopadu stála především nižší produkce motorových vozidel (-4,5 %) a ostatních dopravních prostředků (téměř -20 %). V případě motorových vozidel k meziměsíčnímu poklesu produkce přispěla především vysoká srovnávací základna z října. Produkce v odvětví ostatních dopravních prostředků je velmi volatilní, a navíc byl letošní říjen z pohledu produkce silný. Produkce v dalších velkých odvětvích zpracovatelského průmyslu v listopadu meziměsíčně – strojírenství (-0,6 %), elektrická zařízení (+1,7 %), počítače a elektronické přístroje (5,1 %). Pokud jde o energetiku, tak zde v listopadu produkce víceméně stagnovala.

Na základním obrysu průmyslu se v listopadu nic nezměnilo. Většina průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi. Kladně k meziročnímu růstu produkce přispělo jen několik málo odvětví v čele s výrobou motorových vozidel, počítačů a optických přístrojů a dále opravou a instalací strojů a zařízení a farmaceutickým průmyslem. Naopak výrazný meziroční pokles produkce pokračoval v energeticky náročných odvětvích a z velkých odvětvích se vůbec nedařilo strojírenství.

Nové průmyslové zakázky se v listopadu dostaly lehce do plusu (+0,2 % r/r) a přerušily tak šest měsíců trvající sérii meziročních poklesů v řadě (období květen až říjen). Pozitivem je, že v meziměsíčním srovnání v listopadu vzrostly zakázky ve většině sledovaných odvětví. To, jestli se bude jednat o trvalejší zlepšení poptávky v průmyslu, však budou muset potvrdit další měsíce. A prosincová čísla PMI jsou v tomto směru zatím bohužel spíše pesimistická.

Ani v prosinci podle mě žádné výraznější zlepšení průmyslu očekávat nelze. V souhrnu za letošní rok očekávám pokles průmyslu o 0,7 % a na markantnější oživení průmyslové produkce si budeme muset počkat až do letošního roku. A to spíše až od 2. čtvrtletí. Předstihové indikátory, ať již jde o index PMI či konjunkturální průzkum, zatím nějaké zásadnější zlepšení průmyslu rovněž neindikují.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat