Český průmysl se v prosinci vrátil do červených čísel

Oproti listopadu česká průmyslová produkce poklesla o 2,9 % a v meziročním srovnání pokles činil 2,1 %. Pokles průmyslu připadá na vrub především slabšímu výkonu v automobilovém sektoru. Konkrétně v prosinci se nedařilo produkci motorových vozidel, která meziročně poklesla o 15,8 %. „O tom, že prosinec bude v automotiv o poznání slabší než listopad již dopředu indikovala čísla o vyrobených automobilech (SAP). V prosinci však poklesla i produkce pryžových a plastových výrobků a rovněž došlo k poklesu produkce v kovodělném průmyslu,“ komentuje data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V prosinci se naopak dále dařilo energetice (meziroční růst o 4,8 %) a výrobě ostatních dopravních prostředků (15,1 %). „Pokud někde hledat na prosincových číslech z průmyslu pozitiva, tak jednoznačně u nových zakázek, když solidní růst si připsaly nové zakázky z tuzemska i ze zahraničí. To ostatně již dopředu avizovaly měkké indikátory jako PMI či konjunkturální průzkum,“ doplňuje Novák.

V souhrnu za celý loňský rok průmysl nakonec přidal jen 6,4 %. Na základně neočištěných dat byl tak loni výkon průmyslu o 1 % slabší než v roce 2019. Problémy v průmyslu, především v tom automobilovém, se však loni koncentrovaly primárně do nabídkové strany. Čipová krize v automotiv se naplno projevila ve druhé polovině loňského roku a komplikace s dodávkami a rostoucími cenami vstupů se negativně promítala i do dalších průmyslových odvětví. „Na druhé straně poptávková strana vypadá stále velice dobře, o čemž svědčí vývoj nových zakázek, a výhled pro vývoj průmyslu pro začátek letošního roku tak vypadá poměrně optimisticky,“ předpovídá Miroslav Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat