Český průmysl jede, brzdí ho však problémy s nedostatkem lidí i surovin

V české ekonomice dál panuje negativní nálada, začala se šířit i v průmyslu

Český průmysl jede na plný plyn. Dubnová čísla ukázala, že se definitivně přehoupl nad předkrizové úrovně. „V jádru tohoto “comebacku” je autoprůmysl, který se pohybuje zhruba 6 % nad úrovní produkce v roce 2019. Důležitá nejsou ani tak impozantní meziroční čísla (+55,1 %), která víc svědčí o nízké srovnávací základně z minulého roku než o čemkoliv jiném. Zásadnější je trend setrvalých meziměsíčních přírůstků v klíčových průmyslových odvětvích,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Pokud bude trend pokračovat, může být růst za druhý kvartál 2021 silnější, než dnes očekává ČNB.

Ne vše je ovšem v českém průmyslu růžové. „Jednak velice rychle rostou ceny energií a surovin, což tlačí vzhůru výrobní inflaci. Současně s tím zhruba čtvrtina průmyslových a třetina stavebních firem v průzkumech hlásí, že hlavním problémem omezujícím další růst produkce je nedostatek zaměstnanců,“ říká Bureš. V některých odvětvích navíc po pandemii chybějí některé klíčové vstupy a výroba bez nich začíná brzdit. To je zejména případ autoprůmyslu, kde scházejí čipy používané na řadě klíčových míst od palubní desky až po palivové nádrže.

Automobilky na počátku pandemie v roce 2020 nejprve drasticky omezily výrobu i poptávku po čipech t;a podle dat společnosti IHS byla v autoprůmyslu oproti roku 2019 zhruba o 15 % nižší. Výpadek automobilek ovšem více než vykompenzovaly společnosti vyrábějící počítače a elektroniku. Podle společnosti McKinsey byla nakonec v první polovině roku 2020 poptávka po čipech v důsledku této nečekané poptávky o více než 5 % nad původními plány. Když pak v druhé polovině roku překvapivě rychle začala oživovat výroba automobilů, čipy najednou na trhu začaly chybět. A navýšení výroby nebude rozhodně nic rychlého. „Výroba polovodičů je odvětví, které je již nějakou dobu za vrcholem, probíhá v něm postupná konsolidace a využití výrobních kapacit bylo již před krizí relativně vysoké (okolo 90 %). Uvidíme, zda se problémy s nedostatkem čipů odrazí výrazněji již na květnovém nebo červnovém výkonu českého průmyslu,“ konstatuje Jan Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat