Český export se meziročně propadl o 9,4 %

Tuzemský export se meziročně, za uplynulá tři čtvrtletí letošního roku, propadl o 9,4 procenta.  S ohledem na koronavirovou krizi však podle analytiků není propad tak problematický. Tuzemský průmysl i export se po jarní vlně pandemie poměrně rychle zotavil a o českou průmyslovou produkci byl v zahraničí solidní zájem. „Svědčí o tom meziroční nárůst nových zakázek právě ze zahraničí, který činil 7,3 procenta, což je nejvíce od dubna 2019. Při započtení zakázek z tuzemska vzrostl celkový objem nových zakázek tuzemskému průmyslu meziročně o 4,8 procenta, což je nejvíce od července 2019,“ komentuje to hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Silnou zahraniční poptávku po průmyslovém zboží z ČR potvrzují zářijová čísla za zahraniční obchod. Přebytek vykázal úroveň 34,4 miliardy korun, to je historicky druhý nejvyšší přebytek zahraničního obchodu ČR v měsíčním sledování. „Vysoký přebytek zahraničního obchodu je ovšem dán kromě sílící zahraniční poptávky po českém zboží také útlumem dovozu, který souvisí s ochromením dovozně náročné investiční činnosti v ČR. Toto ochromení je důsledkem koronavirové krize. Ve vysokém přebytku zahraničního obchodu se ovšem také odráží pokles cen ropy a ropných produktů, který v důsledku koronavirové krize celosvětově nastal,“ vysvětluje Kovanda.

Druhá vlna pandemie by podle něj navíc nemusela zahraničních obchod ochromit tolik jako vlna první, neboť klíčová odbytiště českého vývozu typu Německa nejsou nyní tak ekonomicky ochromena jako v době jarních karanténních uzavírek.

Letošní export poklesl nejvýraznější v oblasti vývozu motorových vozidel, za období leden až září o 133 miliard korun. Objem vývozu strojů poklesl ve stejném období o zhruba 35,6 miliardy korun. Elektrických zařízení ČR vyvezlo za 18,5 miliardy méně, kovodělných výrobků o 16,5 miliardy méně a základních kovů pak o patnáct miliard méně.

Naopak, některé sektory propad vývozu tlumí. Třeba export počítačů a elektronických a optických přístrojů byl letos od ledna do září meziročně o takřka pět miliard korun objemnější. Vyvezli jsme také o zhruba 4,5 miliardy korun více potravin. Dále se poměrně dařilo vývozu v oblasti zemědělství, dřevařského, nábytkářského a papírenského průmyslu, dále v oblasti průmyslu farmaceutického a také průmyslu oděvního.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat