Česko zažívá nejlepší topnou sezóna ve své historii. Dovoz plynu z Ruska je na 3,5 %

flame-g8989b652b_1280

Od zářijového ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream 1 se dovoz ruského plynu do Česka snížil na současná maximálně 3,5 procenta celkového objemu spotřeby. Dovoz plynu z Ruska nahradily dodávky z Norska a LNG z Belgie a z Nizozemska. Zároveň jsou i přes probíhající zimu plynové zásobníky stále naplněny na 74 procent celkové kapacity.

Zásadní roli v posilování české energetické bezpečnosti hraje podíl v LNG terminálu v holandském Eemshavenu, který se vládě podařilo získat ve spolupráci se skupinou ČEZ. „Terminál nám umožňuje dovézt ročně až 3 miliardy krychlových plynu. Vzhledem k tomu, že naše loňská spotřeba byla okolo 7,5 miliard metrů krychlových, umožní nám ji tento terminál pokrýt ze 40 procent. O dalších možných kapacitách nyní jednáme s Německem,“ říká ministr průmyslu Jozef Síkela s tím, že se zbavováním se energetické závislosti na Rusku nám výrazně pomohou také obnovitelné zdroje energie.

Podle dostupných údajů se v Česku navýšily žádosti o zapojení nových fotovoltaických elektráren, celkem jde o výkon 16 GW. Meziroční nárůst výkonu u fotovoltaických elektráren tak je čtyřnásobný oproti předešlým rokům.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat