Česko vymírá: malá porodnost, nedostatečná imigrace i covid. I to je ekonomická brzda 

a-candle-g2b6516fff_1280

Na konci letošního září mělo Česko o takřka 20 tisíc obyvatel méně než na začátku roku. Pandemická nadúmrtnost je ale na vině jen zčásti. Projevovala se zejména v první letošním čtvrtletí, kdy se nákaza onemocněním covid-19 šířila ještě z velké části neproočkovanou populací. Česko tak navázalo na nejsmrtelnější rok ve své historii, rok 2020, kdy zemřelo přes 129 tisíc osob, nejvíce od roku 1993.

Za úbytkem obyvatelstva je i fakt, že počet vystěhovalých osob převýšil počet přistěhovalých. Zahraniční migrace způsobila ve třetím letošním čtvrtletí ztrátu 1,5 tisíce osob. Vliv mají obtížné podmínky zaměstnávání cizinců, například Ukrajinců, o něž by přitom firmy měly velký zájem. Česko vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a dokonce v zemích OECD.

„Počet obyvatel naší země začal rychle klesat. Alarmující jsou počty zemřelých lidí. Zneklidňující je i skutečnost, že z naší země odchází více lidí, než se k nám stěhuje. Oproti předchozím rokům se jedná o zásadní změnu trendu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 682 029 obyvatel. To je přesně o 19 748 méně než na začátku letošního roku. Takto výrazný úbytek počtu obyvatel lze přirovnat k situaci, kdy vymře celé okresní město o velikosti Berouna.

Na základě statistických dat již můžeme říct, že koronavirová krize nevedla k významnému růstu počtu narozených dětí. Za tři čtvrtletí se jich narodilo 84 719, což bylo o 465 více než ve stejném období předchozího roku. Přitom zemřelo pouze 182 dětí ve věku do jednoho roku, což naši zemi řadí mezi nejlepší v eliminaci úmrtnosti po porodech.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat