Česko vykázalo největší propad HDP v novodobé historii

Sázka na jistotu - úvodní obrázek

Čerstvá data o HDP přinášejí zpřesněný odhad stavu české ekonomiky. Vyplývá z nich, že česká ekonomika v závěru roku vzrostla mezikvartálně dvakrát rychleji, než se původně předpokládalo. A sice tedy o 0,6 %, navzdory lockdownu ve službách trvajícímu téměř po celé čtvrtletí. V meziročním srovnání byl však výkon českého hospodářství nižší o 4,7 %, za celý rok pak o 5,6 %. „Jedná se sice o nejhlubší propad HDP v historii samostatné ČR, avšak vzhledem k okolnostem je výsledné číslo o dost lepší, než se očekávalo,“ podotýká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Lockdown tvrdě zasáhl služby, konkrétně odvětví obchodu, dopravy, stravování a ubytování, která propadla mezičtvrtletně o 6,6 %. „Po krátkém oživení ve třetím kvartále tak opět tato část ekonomiky upadla do hluboké recese, ze které se bude vzpamatovávat nejméně dva roky. Naproti tomu průmysl zůstal motorem českého hospodářství i v závěru roku a zůstal tak vůči nastupující vlně pandemie v podstatě imunní,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek. Ekonomiku táhl nahoru  jednoznačně vývoz. Jak uvádí statistický úřad, nešlo jen o auta, ale i o další významné exportně orientované obory, jako elektrotechnika, výroba elektrických zařízení, chemický průmysl apod.

V meziročním srovnání k poklesu HDP ve 4. čtvrtletí přispěl především hluboký pokles investic v podobě hrubého fixního kapitálu a pokles spotřeby domácností. Výrazně kladně do HDP sice přispěl zahraniční obchod v podobě čistého exportu a také vládní výdaje, avšak rozhodně to nestačilo k tomu, aby byl kompenzován hluboký propad investic a spotřeby domácností.

„Hospodářská aktivita v 1. čtvrtletí letošního roku bude ještě utlumená a vzhledem k restriktivním vládním omezením se oživení ekonomiky posune hlouběji do 2. čtvrtletí. Základním předpokladem udržitelného hospodářského oživení v dalších čtvrtletích letošního roku zůstává jednoznačně vakcinace domácí populace a zvládnutí pandemie Covid19, a to nejen v ČR, ale i v dalších evropských zemích. Velmi důležité rovněž je, aby došlo k rozjezdu investic a aby nedošlo k zamrznutí investiční aktivity jako po roce 2009,“ říká analytik Akcenta Miroslav Novák.

 

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat