Podle dohody ministrů na úrovni EU měly členské státy s ohledem na válku na Ukrajině a a energetickou krizi snížit svou spotřebu plynu nejméně o 15 procent. Pro Českou republiku to znamenalo ušetřit v období od října 2022 do března 2023 přibližně 800 milionů metrů krychlových oproti předešlé topné sezóně. Tento cíl se již podařilo splnit – více než o dva měsíce dříve.
V období od 1. října do 16. ledna 2023 se snížila spotřeba plynu v České republice o 807,5 milionů metrů krychlových. Vyplývá to z dat Energetického regulačního úřadu. Nižší spotřeba plynu výrazně přispívá k tomu, že současné zásoby plynu jsou nejvyšší k dnešnímu datu v historii.
„Potvrzuje se to, co říkám od loňského jara – úspory energií jsou velmi účinným a ve svém důsledku velmi levným nástrojem na posilování energetické bezpečnosti. A to, že se nám podařilo splnit náš cíl ušetřit během topné sezóny 800 milionů metrů krychlových plynu s takovým předstihem, je skvělá zpráva. Každému, kdo se na tomto zodpovědném přístupu ke spotřebě plynu podílí, tak patří velký dík. I díky tomu jsou tuzemské zásoby plynu oproti loňsku více než dvojnásobné,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„Každý ušetřený kubík plynu nám navíc pomůže s přípravou na další topnou sezónu. Sníží tak tlak na rychlou tvorbu zásob plynu a tím i na růst cen,“ dodává.
Za minulý rok se v České republice spotřebovalo více než 7,5 miliardy metrů krychlových plynu, což je přibližně o pětinu plynu méně než v roce 2021.
„Celkem se tak v České republice spotřebovalo o přibližně 1,9 miliardy metrů krychlových méně oproti předchozímu roku. Pro představu to přibližně odpovídá spotřebě celé země ve dvou zimních měsících,“ vypočítává zástupce vrchního ředitele energetiky a jaderných zdrojů René Neděla s tím, že během topné sezóny se spotřeba ještě o něco snížila.
Průměrná spotřeba od října do půlky ledna je více než o 23 procent nižší než v předešlém roce. To znamená, že se v období od začátku října dosud podařilo snížit spotřebu plynu oproti minulé topné sezóně o více než 850 milionů kubíků.
Snižování spotřeby plynu pomáhá s udržováním rekordně vysoké úrovně zásob plynu. Ty k 23. 1. 2023 dosahovaly výše 2 781 milionů metrů krychlových, jsou tak více než dvojnásobné oproti předešlému roku a z historických dat vyplývá, že jsou rekordní i oproti předešlým topným sezónám. „Vysoká úroveň zásob plynu se pozitivně promítá do jeho ceny a přispívá k jejímu poklesu,“ dodává Neděla.
Ministerstvo průmyslu a obchodu k úsporám energií zřídilo rozsáhlou poradenskou síť. S aktuální vládní pomocí s vysokými cenami energií a s úsporami poradí linka 1212. Užitečné informace jsou dostupné také na webu www.energiezamene.cz, kde ministerstvo zveřejňuje aktualizovaná data o stavu zásobníků a o aktuální spotřebě. S tím, jak na úspory, pomohou zdarma odborníci z řad energetických konzultantů sdružených pod značkou Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Více informací je na www.mpo-efekt.cz.