Česko má plán otevírání obchodů, restaurací či hotelů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes představil plán, podle nějž by se mohly začít znovu otevírat obchody, restaurace či hotely. Rozhodující pro to bude takzvaný systém PES (grafika níže), který zveřejnil ministr zdravotnictví Jan Blatný. To, zda se obchody budou otevírat v prosinci, nebo později, záleží podle ministrů „na každém z nás“.

Obchody, hospody a restaurace by se měly začít otevírat, pokud, se kovidová situace dostane v rámci systému PES na 3. úroveň. „Provozovny chceme otevřít naráz, aby byly zachovány férové podmínky. Nechceme být arbitrem, kdo má kdy otevřít,“ řekl ministr Havlíček na tiskové konference.

Otevírání provozoven mají i nadále provázet opatření, která omezí kontakt mezi návštěvníky. V obchodě bude moci být maximálně jeden zákazník na patnáct metrů čtverečních, nebo se bude vytvářet specifický režim front.

Restaurační zařízení budou moci mít otevřeno maximálně do 22 hodin, u stolu budou moci sedět maximálně čtyři hosté a v zařízeních se bude muset sedět. To vše však ne dříve než poté, co Česko „klesne na trojku“.

Index rizika a stupně pohotovosti COVID (PES)

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat