Česko má nejnižší počet volných pracovních míst od května 2018

Podíl nezaměstnaných osob v říjnu oproti září velmi mírně poklesl a po zaokrouhlení setrval na 3,5 %. Říjen je obvykle měsícem, kdy počet nezaměstnaných výrazněji poklesne, což se ale letos nepotvrdilo. Vývoj počtu nezaměstnaných na pracovním trhu tak podle analytiků i nadále naznačuje, že se situace na pracovním trhu začíná ochlazovat. Firmy začínají být s nabíráním nových zaměstnanců opatrnější, než tomu bylo v první polovině letošního roku a tento trend by měl zůstat beze změny i v nadcházejících měsících.

V absolutním počtu v říjnu mírně poklesl počet nezaměstnaných na 255,8 tis. ze zářijových 256,4 tis. Lehce se zhoršující situaci na pracovním trhu v říjnu indikoval i pokles počtu nabízených volných pracovních míst (o 8,7 tis. na 297,4 tis.). Oproti 1. čtvrtletí letošního roku je počet nabízených míst nižší zhruba o 60 tis. a aktuálních 297,4 tis. je nejnižší hodnota od května 2018.

„I nadále platí, že z dalšího mírného nárůstu nezaměstnanosti nelze dělat zásadní pesimistické závěry ohledně dalšího vývoje na pracovním trhu. Na to je ještě příliš brzy. V každém případě se však pro nadcházející měsíce zvyšuje pravděpodobnost dalšího pozvolného nárůstu nezaměstnanosti a úbytku volných pracovních pozic,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„V souhrnu za celý letošní rok je tak nutné počítat s podílem nezaměstnaných osob na 3,4 %. S větším otazníkem je poté vývoj na pracovním trhu v roce 2023 a to jak s ohledem na energetickou krizi, tak i vzhledem k oslabující zahraniční poptávce. Nárůstu nezaměstnanosti se v příštím roce již pravděpodobně nevyhneme,“ dodává.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat