Česko je opět jedničkou ve zdražování bytů: skok o 22 %

Výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrzují, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního řebříčku.

Za posledních pět let byty v ČR podražily o 76 %, za posledních deset pak na dvojnásobek. Bydlení je tak stále draží a s ohledem na vývoj kupní síly domácností je méně dostupné. „Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že jde o průměrná čísla za celou zemi, a proto je pravděpodobné, že například situace v Praze nebo v Brně je ještě vyostřenější,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Napětí na českém trhu nemovitostí se tak dál stupňovalo nehledě na o něco rychlejší bytovou výstavbu. „Jinak už silnou domácí poptávku mohly stimulovat vyhlídky na vyšší úrokové sazby, a tedy i dražší financování nemovitostí,“ doplňuje Dufek.

Na trh navíc přicházejí i zahraniční hráči, kteří mají zájem o investiční byty. Významnou roli hraje i prudký růst cen stavebních materiálů. Zároveň je zamrzlý trh stávajících nemovitostí.

Předpovídat, co přesně se bude dít dál na českém trhu, příliš nejde. Nabídka bytů se sice zvyšuje, stejně jako ovšem i ceny ovlivněné materiálem, energiemi, cenami pozemků apod. Vysoké sazby a přísnější pravidla pro hypotéky sice mohou tuzemskou poptávku přibrzdit, avšak přítomnost velkých hráčů budujících bytová portfolia nejspíš zabrání, aby na trhu došlo ke korekci. Jako pravděpodobný se proto jeví další, i když výrazně pomalejší růst cen v letošním roce.

Byty prudce zdražovaly téměř v celé unii (+9,2 %). Důvodem byly levné a dostupné peníze, které ECB pumpuje do ekonomiky. Nízké – často dokonce záporné úroky a výnosy dluhopisů – pak nutily investory k hledání příležitostí jinde. A jednu z těch atraktivních nabízel realitní trh. Například v Německu byty podražily v průměru o 12 %.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat