Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí: silné oživení

stock-1863880_1280

Vývoj domácí ekonomiky bude letos mít tvar W. Po prudkém propadu domácího hospodářství ve 2. čtvrtletí přišlo ve 3. čtvrtletí velmi rychlé oživení ekonomické aktivity. HDP podle zpřesněného odhadu vzrostl o 6,9 % mezičtvrtletně, zatímco meziročně poklesl o 5,0 %. Ve srovnání s předběžným odhadem z října (6,2 mezičtvrtletně a -5,8 % meziročně) byl ukazatel HDP revidován směrem nahoru.

O výsledku HDP za celý letošní rok rozhodne hloubka hospodářského propadu ve 4. čtvrtletí. „V souhrnu za letošní rok očekávám pokles HDP v rozmezí 7 a 8 %,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Vzhledem k tomu, že aktuální restriktivní vládní omezení nemají zdaleka tak negativní dopad na průmyslové podniky jako tomu bylo na jaře, tak i souhrnný pokles HDP nebude v závěru letošního roku tak extrémní jako tomu bylo ve 2. čtvrtletí,“ dodává.

K mezičtvrtletnímu oživení ekonomiky ve 3. čtvrtletí přispěly až na výjimky všechna odvětví domácího hospodářství. Za pozornost stojí především výrazné oživení ekonomické aktivity v průmyslu (15,2 %) a v obchodu, pohostinství a dopravě (13,5 %). Právě tato odvětví byla na jaře velmi negativně zasažena vládními opatřeními. „Zároveň je nutné zdůraznit, že v meziročním srovnání zůstává produkce ve 3. čtvrtletí ve všech odvětvích s výjimkou zemědělství, IT a veřejného sektoru hluboko pod úrovněmi z roku 2019,“ upozorňuje Novák.

Z poptávkové strany ve 3. čtvrtletí došlo v mezikvartálním srovnání k prudkému nárůstu spotřeby domácností (5,0 %), který tak částečně kompenzoval výpadek spotřebitelské poptávky z jara. Velmi slušné výsledky vykázal zahraniční obchod, když domácí exportní podniky těžily ze silného oživení zahraniční poptávky.

„Ekonomiku táhla ve třetím kvartálu nahoru odložená spotřeba domácností a export. České domácnosti, které nemohly realizovat svoje nákupy v důsledku restrikcí ve druhém čtvrtletí je přesunuly do čtvrtletí třetího. Zajímavé bylo, že se to týkalo zejména zboží dlouhodobé spotřeby, zatímco u služeb panovala i ve třetím čtvrtletí vyšší opatrnost. V případě exportu zase firmy doháněly skluz způsobený rozpadem dodavatelských řetězců a následnými odstávkami v době první vlny pandemie,“ komentuje data analytik ČSOB Petr Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat