Česká ekonomika opět roste, brzdí ji výrazný propad zásob

Ekonomika se ve čtvrtém kvartále 2023 po výraznějším letním útlumu opět vrátila k růstu. HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 % (versus odhad ČNB 0,0 %). Za celý rok 2023 však i tak české hospodářství pokleslo o 0,4 %.

Jedním z hlavních motorů ekonomiky na závěr roku 2023 byla po delší době spotřeba domácností, která vzrostla o 0,5 % mezikvartálně. Je to do značné míry díky zastavení propadu reálné mzdy – ta sice meziročně dál klesala, mezikvartálně však pravděpodobně začala opatrně růst.

A ohledně spotřeby domácností jsme relativně optimističtí i pro celý nadcházející rok 2024. Prudký pokles inflace a růst reálné mzdy v kombinaci s pokračujícím růstem spotřebitelských nálad zatím náš pozitivní náhled na spotřebu potvrzují. Předpokládáme tedy nadále, že reálné útraty domácností po poklesu o 0,6 % v roce 2022 a 3,1 % v roce 2023 porostou v roce 2024 tempem blízkým 3 %. Oživení útrat domácností může brzdit přetrvávající opatrnost (vyšší míra úspor) a teoreticky také lehký nárůst nezaměstnanosti.

Aktuálně je však největší brzda HDP jiná – jedná se o výrazný pokles zásob. To však nakonec vůbec není špatná zpráva. Protože dalším klíčovým složkám HDP se dařilo – rostly jak investice, tak i vývozy. A naopak redukce zásob se podepsala na slabší nutnosti dovážet. Zdá se tak, že část exportně zaměřeného průmyslu skrze vývozy redukuje nadměrné stavy zásob – dědictví po pandemii COVID 19.

Z pohledu ČNB jsou dnešní výsledky HDP „potvrzením“ pozitivního překvapení – HDP je vyšší než poslední prognóza, a to díky o něco lepšímu výkonu spotřeby domácností, investic a vývozů. Náš výhled na růst v roce 2024 necháváme beze změn na 1,4 % (tržní konsensus je kosmeticky výše a ČNB čeká 0,6 %) a pokud budeme mít pravdu centrální banka by i nadále mohla být překvapována lehce pozitivně.


Autorem analýzy je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat