Češi se v krizi naučili krotit výdaje, na spoření jim ale moc nezbývá

profit-gaa99d28d0_1920

Češi chtějí i nadále držet své běžné životní výdaje na uzdě. Stejně jako v uplynulých dvou letech nejčastěji plánují šetřit na nákupech potravin i oblečení. Plyne to z průzkumu úvěrové společnosti Provident Financial. Úspory se dotknou třeba i návštěv restaurací a hospod, které plánuje omezit 69 % lidí. Zatímco k osekávání výdajů přistupuje stále větší počet lidí, v oblasti spoření značná část ještě pokulhává. Průzkum odhalil, že čtvrtina respondentů si ze svého příjmu nic neodkládá. Téměř polovina spořících pak odkládá méně než čtvrtinu příjmu.

Uplynulé dva roky provázené vysokou inflací i všeobecným zdražováním dovedly Čechy k výraznému omezení výdajů. Průzkum Provident Financial nyní ukázal, že v oblasti šetření zůstávají plány Čechů prozatím neměnné. „Respondenti v posledním průzkumu z konce roku 2023 obecně vyjadřovali mírný optimismus z finančních výhledů do roku nadcházejícího, přesto nadále zůstávají spíše obezřetní a plánují pokračovat v šetření,“ uvádí Petr Javůrek, hlavní finanční analytik Provident Financial.

ZDROJ: průzkum Provident Financial

„Samotné nákupní i spotřebitelské chování se ale samozřejmě může měnit i s ohledem na vývoj inflace, která by podle ekonomických předpovědí měla postupně klesat,“ dodává.

Podle průzkumu lidé plánují nejvíce krotit výdaje za nákupy potravin (78 %), návštěvy hospod a restaurací (69 %) či volnočasové, sportovní aktivity a dovolenou (66,3 %).

Premianty v šetření jsou lidé od 27 do 35 let

Nákupy potravin a drogerie, obnova šatníku i návštěva hospod a restaurací. To je trojice aktivit, na kterých Češi v posledních dvou letech šetřili nejčastěji. Premianty v úsporách jsou v tomto ohledu lidé ve věku od 27 do 35 let, kteří si ve všech uvedených oblastech utahovali opasky nejvíce.

Například na nákupech oblečení a obuvi šetřilo 83,2 % respondentů v této věkové kategorii, což je ve srovnání s celorepublikovým průměrem o 10 p. b. více. Naproti tomu nejméně se omezovali nejmladší respondenti od 18 do 26 let. Těm se sice ze všeho nejvíce dařilo krotit nákupy oblečení a obuvi, i tak ale v porovnání s kategorií 27–35 let tyto položky omezilo o 16 p. b. mladých méně.

V regionálním srovnání na potravinách a oblečení nejvíce šetřili lidé ve Zlínském kraji, přičemž na potravinách šetřila většina (85, 7 %), tedy o 10 p. b. více než celorepublikový průměr. Nejméně na uvedených položkách šetřili lidé v Praze. Návštěvu restauračních zařízení si zase nejčastěji odpírali lidé v Karlovarském kraji, kde omezení této aktivity uvedly tři čtvrtiny lidí (73,6 %).

Spoření je doménou střední generace. Polovina lidí do 35 let neodkládá nic

Zatímco k šetření Češi přistupují stále častěji, v oblasti spoření značná část ještě pokulhává. Více než 27 % lidí totiž uvedlo, že si ze svého příjmu neodkládá vůbec nic.

Téměř polovině z těch, kteří nějakou část příjmu odkládají, se daří spořit méně než 25 % příjmu. O něco více, tedy čtvrtinu pak odkládá 17 % lidí. V rámci generačního srovnání si v oblasti spoření nejlépe vedou lidé ve věkové skupině 45–53 let, protože nějakou část příjmu si pravidelně odkládají téměř tři čtvrtiny z nich. Nejméně pak spoří lidé do 35 let. V této věkové skupině si nic neodkládá více než polovina. Pokud jde o srovnání muži versus ženy, vítězí v oblasti spoření mužská část populace. Alespoň nějakou část platu si pravidelně odkládá více než 76 % z nich. U žen je to 66 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat