Češi se stále více bojí inflace, průmysl vidí budoucnost s optimismem

V červnu se důvěra v tuzemskou ekonomiku dostala na nejvyšší úroveň od února 2019. Celková důvěra v ekonomiku vykazuje hodnotu 104 bodů. Nachází se tedy čtyři procenta nad dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020. Z hlediska důvěry v ekonomika je tak pandemické zhoršení sentimentu definitivně překonáno. Na mnohaměsíčním maximu je jak náladu ve firmách a u podnikatelů, tak nálada mezi spotřebiteli.

„Zaměříme-li se čistě na spotřebitele, ti důvěřují ekonomice nejvýrazněji od loňského února. Snížila se jejich obava ze ztráty zaměstnání, naopak však neklesá strach z citelného růstu spotřebitelských cen. Tato obava se svoji intenzitou blíží maximu z loňského května,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Mezi firmami jsou zvláště pozitivně naladěny ty v oblasti průmyslu. Průmyslníci mají nejlepší náladu od února 2011. Hlásí o 8,2 procenta lepší vyhlídky, než by odpovídalo průměru let 2003 až 2020, to zejména díky registrované silné poptávce a související očekávání zvýšení objemu výroby.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat