Češi letos plánují utratit více za letní dovolenou

beach-gb410bfc79_1280

Celkem 61 % Čechů se chystá strávit letošní letní dovolenou v tuzemsku, nejčastěji v Jihočeském a Jihomoravském kraji. Vyrazit se chystají nejčastěji s rodinou, partnerem či partnerkou. V průměru chtějí odpočívat 10 dní.

Jako hlavní náplň volna si představují lehčí sportovní aktivity, ale také návštěvu kulturních památek nebo atrakcí určených pro celou rodinu. V průměru se chystají utratit 9 284 korun na osobu za celou dobu. Pobyt v zahraničí v létě plánuje 60 % respondentů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Za letní dovolenou zaplatí Češi letos více, bydlet chtějí hlavně v penzionech

Podíl těch, kteří si chtějí užít letní období dovolenkově v Česku, se v meziročním srovnání nezměnil. Mírně se zkrátila délka tuzemské dovolené, a to o jeden den, zatímco plánované výdaje na osobu vzrostly o 921 korun. Téměř třetina oslovených chce letní dovolenou strávit na stejném nebo známém místě. Polovina Čechů pak volí destinaci, kterou ještě nezná. Při výběru ubytování pak hraje roli vlastní zkušenost a cena (shodně 88 %).

Průzkum ukázal, že nejoblíbenějším ubytováním jsou penziony (46 %) a hotely nebo motely se třemi a více hvězdičkami (29 %). Na dovolenou se Češi chystají vyrazit nejčastěji autem či na motorce (70 %), ale také vlakem (18 %) nebo autobusem (10 %),“ shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Trendem je odpočinek s lehčími sportovními aktivitami, ale i adrenalin

Češi preferují odpočinkovou dovolenou s lehčími sportovními aktivitami (40 %), jako jsou pěší turistika, procházky, vodní sporty a návštěva aquaparků, ale také cyklistika nebo třeba vodní turistika. Celkem 17 % lidí se v létě chystá za kulturními památkami, 13 % za atrakcemi určenými pro rodiny s dětmi a 12 % tvoří vyznavači pasivní relaxace.

Desetina oslovených chce navštívit některá z tuzemských měst. V plánech se objevuje také aktivní dovolená se sportem nebo návštěva lázní. Více než polovina respondentů se inspiruje tipy a doporučeními od známých či rodiny a 43 % vybírá destinaci podle mapy s vyznačením turistických zajímavostí.

„Pěší turistiku plánují nejčastěji lidé ve věku 40-49 let (86 %). Podobně často chtějí respondenti absolvovat také lehčí procházky s rodinou a přáteli (69 %), což se týká hlavně lidí do 29 let (91 %). Mezi plány na léto figurují i pobyty s cvičebním programem, vysokohorská turistika, trailové sjezdy, horolezectví a další adrenalinové sporty,“ doplňuje vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.

Výdaje na dovolenou a důraz na udržitelnost a ekologii

V rámci celkových výdajů za dovolenou Češi nejvíce utratí za ubytování (48 %) a stravování v restauracích (18 %). Celkem 11 % pak půjde na zaplacení služeb, jako jsou třeba vstupenky do muzeí a památek či výdaje spojené se sportem, pojištěním a výlety. Naopak nejméně se lidé chystají utratit za dopravu (7 %), suvenýry, potraviny, oblečení (7 %) a pohonné hmoty (9 %).

Výzkum ukázal, že Čechy stále více zajímá při plánování dovolené i udržitelnost. O turistické cíle podporující tuto oblast se zajímá až 41 % dotázaných, 39 % preferuje ubytování šetrné k přírodě a 31 % plánuje, že se na místo určení dopraví ekologickým způsobem.

Udržitelnost v cestování řeší zejména mladší generace, ale také senioři. Častěji se touto oblastí zabývají ženy. Turisté jsou během cestování zvyklí šetřit vodou a třídit odpad. Spotřebitelé jsou ale ti poslední v ekosystému cestovního ruchu, kteří by adresovali udržitelnost. Tu musí primárně řešit odvětví jako takové. Jakmile bude udržitelná volba výchozí, nejlevnější či nejjednodušší variantou, poptávka po ní vzroste. Zatím je v Česku tato možnost nastavena spíše jako „niche“ a volitelná varianta,“ míní Tereza Kadlecová, která má v CzechTourism udržitelný cestovní ruch v gesci.

Do zahraničí letos v létě zamíří více Čechů než loni

Letní dovolenou v zahraničí plánuje 60 % Čechů, což je o 3 % více než v loňském roce. Do ciziny chtějí vyrazit především studenti (95 % dotázaných) a mladší lidé do 29 let (74 %). S rostoucím věkem pak ochota odjet na delší vzdálenost klesá. Tak například v kategorii nad 75 let tuto variantu letní dovolené volí už jen 34 % respondentů. Hlavním důvodem, proč Češi do ciziny v létě neodjedou, je nedostatek financí (60 %) a fakt, že v tuto roční dobu do zahraničí prostě nejezdí (19 %).

Cestování domácích turistů se dostává ve větší míře do popředí v posledních letech. V roce 2013 byl poměr domácích a zahraničních turistů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR téměř stejný. V loňském roce tento podíl činil téměř 60 ku 40 (57 % a 43 %) ve prospěch domácích turistů. Postupně se tento podíl ale začíná opět měnit. Z dat za první čtvrtletí letošního roku mimo jiné vyplynulo, že se sice pomalu, avšak průběžně, zvyšuje podíl turistů ze zahraničí na celkovém počtu cestovatelů, ale současně vzrostl i počet návštěvníků ze vzdálených trhů. Téměř 53 % (2 174 tis.) tvořili domácí turisté, 47 % (1 942 tis.) pak návštěvníci ze zahraničí.

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat