Češi chtějí platit bezhotovostně, ukazuje průzkum karetní společnosti

Mastercard

Češi stále častěji platí bezhotovostně. Vedle karet v posledních letech roste zejména popularita plateb pomocí mobilních telefonů nebo chytrých hodinek. Celých 57 procent transakcí v Česku proběhne bez hotovosti a tento podíl by se mohl zvýšit až na 76 procent, kdyby zákazníci v 19 procentech případů nenaráželi na místa, kde bezhotovostní platby nepřijímají.

Až dvě třetiny zákazníků přitom takové podniky od nákupu odrazují a příště vybírají takové, kde kartou nebo mobilem bez problémů zaplatí.
Ukazují to čerstvá data z průzkumu společnosti Mastercard. I když počet obchodníků, kteří přijímají bezhotovostní platby, dlouhodobě roste, stále existují místa, kde zákazníci kartou nezaplatí. Nejčastěji zmiňují lékařské nebo zubní ordinace (35 procent), trhy (29 procent) nebo kadeřnické a kosmetické salony (23 procent). Mezi další místa, kde zákazníkům možnost platby kartou často chybí, patří restaurace, kavárny nebo státní a obecní úřady.

Obrovský nárůst popularity zaznamenávají v posledních letech platby mobilním telefonem, chytrými hodinkami nebo náramkem. V loňském roce mobilem zaplatilo 44 procent lidí, v roce 2019 to bylo jen 19 procent. Významně v posledních letech roste podíl těch, kteří už fyzickou platební kartu vůbec nevyužívají a ani nevyžadují.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat