Ceny průmyslových výrobců vzrostly o 1,4 %, bez energií jen o 0,9%

Ceny českých průmyslových výrobců v červnu po dlouhé době překvapily nižším než očekávaným růstem. Oproti květnu se zvýšily o 1,4 % (medián odhadu 1,6 %), což je ve srovnání s loňským červnem o 28,5 % výše. Meziměsíční tempo růstu cen od března soustavně klesá. Červnový růst o 1,4 % se dá ale z historického pohledu označit za zvýšený.

Výsledek zapadá do vývoje cen německých výrobců, které byly dnes zveřejněny s hodinovým předstihem a také dosáhly nižšího tempa (+0,6 % m/m), než se předpokládalo (+1,5 %). Stejně jako v Německu, byl i růst cen českých výrobců významně ovlivněn vývojem cen energií. Ukazuje to srovnání růstu cen bez a s očištěním o ceny energií.

Oproti květnu se ceny po očištění o ceny energií zvýšily o 0,9 % namísto 1,4 %, meziročně o 19,7 % namísto 28,5 %. Zatímco ceny energií meziměsíčně vzrostly o 2,7 %, byl růst cen u ostatních hlavních skupin umírněnější: meziprodukty (+ 0,8 %), výrobky investiční povahy (+0,2), zboží dlouhodobé spotřeby (+0,3 %), zboží krátkodobé spotřeby (+1,9 %).

S tím, jak se investoři obávají recese, klesají ceny na komoditním trhu. Například cena mědi, která je v průmyslu hojně využívána, se v posledních dnech dostala pod sedm tisíc dolarů za tunu poprvé od listopadu 2020. Klesá také cena ropy nebo hliníku.

„Tento vývoj bude tlumit růst cen ve výrobě i v nejbližších měsících. Na druhé straně ale přišel další impulz ze strany energií. Po spekulacích, že dodávky plynu přes Nord Stream 1 již nebudou obnoveny, nebo jen v omezené míře, se ceny plynu na burze opět výrazně zvýšily,“ upozorňuje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

Ceny energií pro domácnosti zatím reflektují jen zlomek prudkého růstu velkoobchodních cen. Z pohledu spotřebitelských cen tak lze podle analytiků i v dalších měsících počítat s pokračujícím zdražováním elektřiny a plynu. To samé platí i pro ceny potravin, i když v mnohem menší míře. Ceny v zemědělství setrvaly vysoko, když meziměsíčně ubraly tempo na 4,4 % z květnových 5,9 % a dubnových 8,0 %.

„V průměru letos naše prognóza počítá s růstem cen průmyslových výrobců nad 22 %. S ohledem na vývoj v posledních měsících je riziko vyššího růstu.  U spotřebitelských cen počítáme s průměrným meziročním růstem minimálně o 15,4 %,“ říká Vagenknecht.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat