Ceny průmyslových výrobců v meziměsíčním srovnání poklesly v říjnu o jednu desetinu a meziročně stouply pouze o 0,2 %, což je lepší výsledek, než který predikoval trh. Ceny v zemědělství tentokrát meziměsíčně vzrostly o 4,2 %, ale meziročně dál padají ač pomalejším tempem než v předchozích měsících.
Oproti říjnu loňského roku poklesly o téměř 10 %, kdy za tímto poklesem stojí téměř rovnoměrně rostlinná (-10,0 %) i živočišná (-9,4 %) výroba. Zpomalování růstu cen potravin by tak mělo i nadále pokračovat, což se zároveň bude projevovat na nižší inflaci. V případě cen stavebních prací došlo opět k meziměsíčnímu nárůstu o 0,2 % a v meziročním o 3,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,3 % a meziročně o 5,3 %.
I nadále pokračuje zvolňování cenových tlaků na straně nabídky, které pozorujeme od jara letošního roku. Především kvůli slabé poptávce jsou firmy schopné uspokojit potřeby svých zákazníků z dříve nahromaděných zásob, proto výroba firem ve většině odvětví klesá.
„Z toho dále vyplývá, že firmy redukují své náklady a nekupují tak v takovém množství vstupy, což se projevuje i na jejich nižších cenách a konsekvenčně i do konečných cen. Firmy navíc ve vyšší míře přistupují k slevovým nabídkám, aby dokázaly své zboží prodat. Nižší zájem o výrobky se alespoň projevuje ve zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ač nelze vyloučit dočasné výpadky tak, jako tomu bylo v případě automobilového průmyslu během léta,“ komentuje stav Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.
Z pohledu jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců klesly zejména ceny koksu a rafinovaných produktů. Ceny u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 0,4 % a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,8 %. Rovněž došlo k poklesu potravinářských výrobků (o 0,7 %). Naopak se zvýšily ceny chemických látek a chemických přípravků o 4,7 % a ropy a zemního plynu o 3,6 %. Dále o 0,5 % stouply ceny černého, hnědého uhlí a lignitu a rovněž motorových vozidel.