Ceny průmyslových výrobců: další meziměsíční pokles

Škoda Auto a.s., závod Vrchlabí

Ceny průmyslových výrobců v květnu klesaly o 0,8 % ve srovnání s měsícem dubnem, což je o trochu nižší tempo než v předchozím meziměsíčním srovnání. Meziročně došlo k nárůstu o 3,6 %. V sektoru zemědělství došlo k výraznému poklesu cen jak v meziměsíčním (-5,2 %) tak v meziročním (-10,2 %) srovnání.

Ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání klesly poprvé po více než dvou letech. Naopak ceny stavebních prací vzrostly v meziměsíčním (0,3 %) i meziročním (6,9 %) srovnání. V případě cen tržních služeb pro podniky se meziměsíčně ceny nezměnily a meziročně došlo k nárůstu o 6,2 %.

„Na základě těchto dat i dat ohledně spotřebitelské inflace (CPI) pozorujeme ústup cenových tlaků jak ze strany nabídky tak poptávky. Příští týden zasedá bankovní rada České národní banky, která bude rozhodovat o dalším postupu měnové politiky. Příchozí data budou ČNB vyhodnocena nejspíše jako uspokojivá a implikující postupné dezinflační tempo,“ říká Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

Jak připomíná, na posledním zasedání ČNB v otázce zvýšení základní úrokové sazby byl poměr hlasů překvapivě vyrovnaný (3:4), především v souvislosti s obavami, zda naše ekonomika nespadne do tzv. mzdově-inflační spirály. Nicméně tempo růstu nominálních mezd v prvním čtvrtletí tohoto roku nebylo dvouciferné, jak se očekávalo a zároveň ceny výrobců i spotřebitelů rostly pomaleji, než bylo trhy predikováno. Zvýšila se tak už předtím relativně vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB opět ponechá základní úrokovou sazbu na 7 %.

Co se týká jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců, meziměsíční pokles zaznamenaly především ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Dále se snížily ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 1,3 %), dřeva, dřevěných a korkových výrobků (o 5,2 %), chemických látek a chemických přípravků (o 1,8 %) či potravinářských výrobků (o 0,9 %). Naopak v meziměsíčním srovnání vzrostly ceny ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (o 2,4 %), nápojů (o 1,1 %) či oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (o 1,1 %).

„Z pohledu celoročního vývoje očekáváme nárůst cen u průmyslových výrobců letos v průměru o 7 % a v příštím roce 3 %,“ doplňuje Kron.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat