Centrální banky v pozornosti trhů, hlavně americký FED

bank-notes-g3b4661fd8_1280

Tento týden se finanční trh zaměří na centrální banky. Největší pozornost bude věnována Fedu, který má při rozhodování o úrokových sazbách k dispozici statistiku spotřebitelských cen ukazující na silné a plošné zvýšení cen v jádrové složce a solidní statistiku z trhu práce. Se zvýšením sazeb o 75bb trh pracuje jako baseline, pravděpodobnost hiku o 100bb je podle dat od CMEgroup na 20 %.

Od Bank of England se čeká zvýšení sazeb o 50bb, zatímco Bank of Japan by měla nadále držet hlavní úrokovou sazbu na -0,1 % při inflaci 2,9 % meziročně. Týden bude zajímavý i z pohledu ekonomických dat.

Za zmínku stojí PMI indexy, které dorazí i pro eurozónu a USA. Ekonomický kalendář pro Česko je prázdný. Koruna startuje do nového týdne na 24,52 EUR/CZK, dolar se obchoduje za 0,99 euro.

Výnosy českých státních dluhopisů během minulého týdne klesly mírně pod úroveň ze začátku měsíce, zatímco jejich americké a německé protějšky jsou taženy vzhůru zvyšujícími se reálnými výnosy.

Zmíněný FED, americká centrální banka zasedá ve středu. Zvýšení úrokových sazeb o 75bb analytici hodnotí jako nejpravděpodobnější výsledek. Indikace o odolnější ekonomice umožňují Fedu plnou koncentraci na inflaci. Vyšší a vytrvalejší inflace by dle očekávání trhu měla přimět Fed více zvýšit sazby, současně se ale čeká jejich rychlejší snižování. „Hladkému přistání“ dává trh patrně malé šance.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat