Čeněk a Macek. Finanční správa zabavila elektroniku za 40 milionů korun

Finanční úřad pro hlavní město Prahu společně s Celním úřadem pro hlavní město Prahu a Celním úřadem Praha Ruzyně provedly ve dnech 21. a 22. května 2024 kontrolní akce s krycím názvem Čeněk a Macek. Cílem kontrolní činnosti bylo odhalit nezdaněné dovozy zboží na území členských států EU.

Celkem bylo zabaveno elektronického zboží v hodnotě přes pět milionů korun, které bude v červenci nabídnuto občanům za výhodné ceny v rámci aplikace elektronických dražeb finanční správy APED. V obdobné kontrolní akci s krycím názvem Rajče z počátku letošního roku úřady zabavily spotřební elektroniku a finanční prostředky v celkové výši 34 mil. Kč.

„Opakovaně se potvrzuje význam spolupráce finanční a celní správy při potírání daňových úniků. Typicky se jedná o dovozy zboží z třetích zemí do států Evropské unie, ze kterých není odváděna DPH. V červenci půjde první část zabavené elektroniky, zejména mobilní telefony, notebooky a chytré hodinky značky Apple, do online aukcí, často i za třetinové vyvolávací ceny. Peníze z daňového úniku se tím vrátí do státního rozpočtu,“ uvádí ředitel Sekce výkonu daní Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

„Na úspěšném dokončení těchto rozsáhlých daňových podvodů se podílí velice úzká a dlouhodobá spolupráce odborníků celní a finanční správy. Rovněž na sebe navazující působnost obou složek a vzájemné sdílení informací umožňuje efektivně odhalit nezdaněné dovozy zboží a zabránit velkým daňovým únikům,“ dodává ředitel Sekce výkonu služby plk. Jaroslav Ille z Generálního ředitelství cel.

Kontrolní akce Čeněk a Macek navazují na historicky úspěšnou akci s názvem Rajče, při které Finanční úřad pro hlavní město Prahu společně s Celním úřadem pro hlavní město Prahu zabavily počátkem tohoto roku spotřební elektroniku v hodnotě téměř 26 mil. Kč a finanční prostředky ve výši cca 8 mil. Kč. Celková výše úniku DPH v rámci kontrolních akcí Rajče, Čeněk a Macek tak dosahuje dohromady několika desítek milionů korun.

Pokud nedojde k uhrazení nedoplatků ze strany dlužníků, bude zabavené zboží prodáno v rámci elektronických dražeb APED provozovaných finanční správou.

První vlna dražeb zabavené elektroniky z kontrolní akce Rajče proběhne od 9. července 2024. Občanům v rámci ní budou nabídnuty zejména mobilní telefony, notebooky, chytré hodinky, herní konzole, sluchátka, ale třeba i drony. Například iPhone 15 PRO MAX 256 GB začíná vyvolávací cenou 11 167 Kč, Apple MacBook Air 13,3“ 256 GB vyvolávací cenou 7 834 Kč.

Aplikaci APED si od spuštění projektu v roce 2019 vyzkoušelo už 5 047 zájemců. Celkem za tu dobu proběhlo 2 410 elektronických dražeb, ve kterých se podařilo vydražit majetek celkem za 446 mil. Kč. Dražit online může jednoduše každý, přístup do APED získá žadatel po online registraci, vyplnění žádosti a ověření identity. Identita žadatele se ověřuje pouze při registraci do aplikace, a to pomocí datové schránky, uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím služby NIA ID či bankovní identity. Ověřit identitu žadatele je možné také osobně na finančním úřadu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat